Nar kabuğundan üretilen aktif karbonun armut suyunun renk özellikleri üzerine etkisi
Effect of active carbon produced from pomegranate peel on the color properties of pear juice
  1. Tez No: 909778
  2. Yazar: YASEMİN OKTAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEYZA KIROĞLU ZORLUGENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Son zamanlarda, çevre koşulları ve kirliliği azaltma yöntemlerine olan ilgi, fosil kaynaklı olmayan aktif karbon üretimi konusundaki araştırmaların önem kazanmasına neden olmuştur. Aktif karbon, karbon bazlı ham maddelerden üretilen ve sahip olduğu büyük yüzey alanı, yüksek gözeneklilik ve çeşitli yüzey fonksiyonel grupları sayesinde birçok farklı alanda kullanım olanağı bulmaktadır. Gıda endüstrisinde, istenmeyen tat ve kokuların giderilmesinde, rengin iyileştirilmesinde ve ağartma gibi işlemlerde aktif karbon uygulamasından yararlanılmaktadır. Çalışma kapsamında, gıda endüstrisi atığı olan nar kabuğundan KN, KN-SB, SN ve SN-SB yöntemleri ile 500°C, 700°C ve 900°C'de 75 dk. süreyle fiziksel aktivasyon gerçekleştirilerek aktif karbonlar üretilmiştir. Üretilen aktif karbonların karakterizasyonunu gerçekleştirmek amacıyla örneklerin nem oranı, uçucu madde miktarı, kül içeriği, sabit karbon oranı, verim ve yüzey alanı belirlenmiştir. Yüzey alanları temel alınarak iki aktif karbon (900 KN-SB ve 900 SN-SB) seçilerek armut suyunun renk ve bazı kalite özellikleri üzerine etkileri incelenmiştir. Kuru nar kabuklarının doğrudan kullanılması ile yüzey alanı oldukça düşük (
Özet (Çeviri)
Recently, interest in environmental conditions and pollution reduction methods has led to the importance of research on the production of non-fossil-based activated carbon. Activated carbon is produced from carbon-based raw materials and has many different uses owing to its large surface area, high porosity and various surface functional groups. In the food industry, activated carbon application is used in the elimination of undesirable tastes and odors, color improvement and bleaching processes. Within the scope of the study, active carbons were produced from pomegranate peel, which is a food industry waste, by physical activation at 500°C, 700°C and 900°C for 75 min. with the KN, KN-SB, SN and SN-SB methods. In order to characterize the produced activated carbons, the moisture content, volatile matter content, ash content, fixed carbon ratio, yield and surface area of the samples were determined. Two activated carbons (900 KN-SB and 900 SN-SB) were selected based on their surface areas and their effects on the color and some quality properties of pear juice were examined. Activated carbons with very low surface area (