Mikrokontol sistemi ile harici faz veya harici nötr durumlarında teknik olmayan kayıpların tespit edilmesi
Detection of non-technical losses in external phase and external neutral states with microcontrol system
- Tez No: 909791
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHÇET KOCAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez çalışmasında, ülkemizdeki elektrik enerjisinin 2023 yılı üretim miktarına göre, iletim ve dağıtım esnasında meydana gelen kayıp-kaçak oranları incelenmiştir. Elektrik enerjisinin iletim ve dağıtım esnasında meydana gelen kayıp- kaçak yöntemleri, kaçak kullanımın elektrik şebekesi üzerindeki olumsuz etkileri, elektrik kalitesini etkileyen faktörler ve ülkemizdeki elektrik dağıtım sistemi özetlenmiştir. Mevcut durumda kaçak elektrik ile mücadele yöntemleri ve kaçak elektriğin tespit edilmesine yönelik yapılmış çalışmalar incelenmiş ve mevcut tespit yöntemleri ile tez çalışmamdaki kaçak elektrik tespit yöntemi olarak kullandığım mikrokontrol sistemi arasındaki farklar belirtilmiştir. Elektrik dağıtım şebekesine bağlı abonelerde harici faz veya harici nötrden kaçak elektrik kullanımı durumunda mikrokontrol sistemi ile tespit edilerek, GSM modülü üzerinden anında dağıtım şirketine kısa mesaj ile kaçak kullanım bilgisi verilebilmektedir. Mikrokontrol sisteminin ülke genelinde kullanılması ile sağlanacak ekonomik faydalar ve kullanım avantajları hakkında detaylı bilgilendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
According to the production amount of electrical energy in 2023 in this thesis program, it is among the loss-leakage rates that occur during the distribution and flow period. Loss-leakage methods that occur during the transmission and distribution of electrical energy, the negative effects of illegal use on the electrical network, factors affecting the quality of electricity and the electricity distribution system in our country are summarized. In the current situation, the methods of combating illegal electricity and the studies carried out to detect illegal electricity have been examined and the differences between the existing detection methods and the microcontrol system that I used as the leakage electricity detection method in my thesis study are stated. In case of illegal use of electricity from external phase or external neutral by subscribers connected to the electricity distribution network, it can be detected with the microcard system and illegal usage information can be instantly given to the distribution company via a short message via the GSM module. Detailed information was provided about the economic benefits and usage advantages of using the microcard system throughout the country.