Kardiyovasküler cerrahi yoğun bakım ünitesi hemşirelerinin güvenli kan ve kan ürünleri transfüzyonu öz yeterlilik düzeyleri ve çevrimiçi eğitimin etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 909805
  2. Yazar: AHMET SONGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU BAHAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Araştırma, Kardiyovaskülercerrahi Yoğun Bakım Ünitesi hemşirelerinin güvenli kan ve kan ürünleri transfüzyonu öz yeterlilik düzeyleri ve çevrimiçi eğitiminin etkisinin incelenmesi amacıyla ön test-son test düzeninde yarı deneysel bir çalışma olarak yürütüldü. Yöntem: Araştırmanın örneklemini bir Eğitim ve Araştırma Hastanesinde KVC Yoğun Bakım Ünitesi çalışan toplam 90 hemşire oluşturdu. Olasılıksız örnekleme ile seçilen hemşireler rastgele randomizasyon yöntemiyle uygulama (45) ve kontrol (45) grubuna ayrıldı. Araştırmanın uygulaması 15/05/2024-/15/07/2024 tarihlerinde gerçekleştirildi. Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu ve Güvenli Kan ve Kan Transfüzyonu Çevrim İçi Eğitim İçeriği ile Hemşireler İçin Güvenli Kan ve Kan Ürünleri Transfüzyonu Öz Yeterlilik Ölçeği (GKKT-ÖYÖ )kullanılarak toplandı. Uygulama grubundaki hemşirelere 40 dakikalık online güvenli kan transfüzyon uygulamaları eğitimi verildi. Kontrol grubuna herhangi bir eğitim verilmedi. SPSS 22.0 paket programı ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The research was conducted as a quasi-experimental study with a pre-test-post-test design in order to investigate the self-efficacy levels of Cardiovascular Surgery Intensive Care Unit nurses on safe blood and blood product transfusion and the effect of online training. Method: The sample of the research consisted of 90 nurses working in the CVS Intensive Care Unit in a Training and Research Hospital. The nurses selected with non-probability sampling were divided into intervention (45) and control (45) groups by random randomization method. The application of the research was carried out between 15/04/2024 and 15/06/2024. The data of the study were collected using the Personal Information Form and Safe Blood and Blood Transfusion Online Education Content and the Safe Blood and Safe Blood and Blood Products Transfusion Self-Efficacy Scale (SBT-SES). The nurses in the intervention group were given 40-minute online safe blood transfusion practices training. The control group did not receive any training. It was conducted using the SPSS 22.0 package program.