Exploring energy-related occupant behavior in office buildings: An interdisciplinary study in the context of building physics and social psychology
Ofis binalarında enerji ile ilgili kullanıcı davranışlarının araştırılması: Bina fiziği ve sosyal psikoloji bağlamında disiplinlerarası bir çalışma
- Tez No: 909804
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN AFACAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SAKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu tez, ofis binalarında kullanıcı davranışı (OB) modellemesine yenilikçi bir yaklaşım sunarak, psikososyal davranış kümelerini çevresel parametrelerle bulanık mantık modelleme aracılığıyla entegre etmektedir. Geleneksel bina performansı simülasyonları, enerji kullanımındaki insan davranışının dinamik ve karmaşık doğasını yakalayamayan statik ve genelleştirilmiş varsayımlara dayanır; bu da enerji performans boşluğuna katkıda bulunur. Bu araştırma, bu sorunu üç adımlı bir metodoloji ile ele almaktadır: (1) çevrimiçi çalışma, (2) saha çalışması ve (3) bulanık mantık modelleme. Her adım bir sonraki adımı bilgilendirerek, daha doğru enerji performansı tahminleri için bütüncül bir çerçeve oluşturmaktadır. Adım 01'de, Planlı Davranış Teorisi, Öz-Belirleme Teorisi ile alışkanlık ve konfor unsurlarına dayalı üç farklı davranış kümesi geliştirilmiştir. Bu kümeler, enerji tasarrufu eğilimleri, motivasyon ve konfor ihtiyaçlarındaki farklılıkları ortaya koymaktadır. Adım 02' de, bu kümeler çevresel parametreler — dış ve iç sıcaklık, nem ve CO₂ seviyeleri — ile eşleştirilerek, bağlama duyarlı ve dinamik bir kullanıcı davranışı modeli oluşturulmuştur. Son olarak, Adım 03' te, MATLAB'de geliştirilmiş bir bulanık mantık sistemi, EnergyPlus™'ın Enerji Yönetim Sistemi (EMS) aracılığıyla entegre edilmiştir. Bu entegrasyon, psikososyal etkileri ve mevsimsel değişiklikleri yansıtarak çevresel değişimlere karşı kullanıcı tepkilerinin gerçek zamanlı simülasyonunu mümkün kılmakta ve enerji tüketimi tahminlerinin hassasiyetini ve uyarlanabilirliğini artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a novel approach to occupant behavior (OB) modeling in office buildings by integrating psycho-social behavioral clusters with environmental parameters through fuzzy logic modeling. Traditional building performance simulations often rely on static and generalized assumptions, which fail to capture the dynamic and complex nature of human behavior in energy use, contributing to the energy performance gap. This research addresses this challenge through a three-step methodology: (1) online study, (2) field study, and (3) fuzzy logic modeling. Each step informs the next, culminating in a holistic framework for more accurate energy performance predictions. In Step 01, three distinct behavioral clusters were developed using the Theory of Planned Behavior, Self-Determination Theory, and habit and comfort constructs, capturing different energy-saving tendencies, motivation, and comfort needs. Step 02 mapped these clusters against environmental parameters—outdoor and indoor temperature, humidity, and CO₂ levels—to create a dynamic, context-responsive model of occupant actions. Finally, Step 03 implemented a fuzzy logic system in MATLAB, designed to integrate with EnergyPlus™ via its Energy Management System (EMS). This integration enables real-time simulation of occupant responses to environmental shifts, incorporating psycho-social influences and seasonal variations, thereby improving the precision and adaptability of energy consumption forecasts.