Hemşirelik öğrencilerine verilen duygu düzenleme eğitiminin aleksitimi üzerine etkisi
The effect of emotion regulation training on the levels of alexithymia in nursing students
  1. Tez No: 909819
  2. Yazar: GÜNAY ÖGE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM YÜKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Duygu düzenleme eğitiminin hemşirelik öğrencilerinin aleksitimi düzeyleri üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla, randomize, kontrol gruplu, ön-son-izlem ölçümleri uygulanan deneysel bir çalışma olarak gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın evrenini 2023-2024 eğitim öğretim yılında bir vakıf üniversitesinde öğrenim gören hemşirelik öğrencileri oluşturmuştur. Araştırmanın evrenini oluşturan öğrencilere ön test uygulanarak dahil edilme kriterlerine uyan kız ve erkek öğrenciler belirlenmiştir. Örneklem grubunun evreni temsil edebilmesi için sınıf ve cinsiyet oranları belirlenerek tabakalama yapılmış, aleksitimi düzeyi yüksek öğrenciler belirlenmiştir. Randomizasyon ile öğrenciler müdahale (37) ve kontrol (37) grubuna atanmıştır. Araştırmanın örneklemini 74 hemşirelik öğrencisi oluşturmuştur. Müdahale grubundaki öğrencilere bilişsel davranışçı yaklaşım esas alınarak yapılan literatür taraması sonucunda hazırlanan yedi oturumluk eğitim programı uygulanmıştır. Uygulama yapılırken kontrol grubuna herhangi bir girişimde bulunulmamıştır. Araştırmanın verileri, tanıtıcı özellikler formu ve Toronto Aleksitimi Ölçeği–20 (TAÖ-20) kullanılarak toplanmıştır. Veri toplama araçları ön-son ve izlem testi olmak üzere üç defa uygulanmıştır. Son test verileri eğitim tamamlandıktan sonra bir hafta içerisinde toplanmıştır. Üç ay sonra ise izlem ölçümleri yapılmıştır. Verilerin analizinde Student's T Testi, Mann-Whitney U-Testi, ANOVA, Friedman's f Testinden yararlanılmıştır. Bulgular: Araştırmada TAÖ-20'den alınan ön test toplam puanları açısından müdahale ve kontrol grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the effect of emotion regulation training on alexithymia levels of nursing students, a randomized, control-group, pre-post follow-up experimental study was conducted. Materials and Method: The population of the study consisted of nursing students studying at a foundation university in the 2023-2024 academic year. Male and female students who met the inclusion criteria were determined by applying a pre-test to the students who constituted the population of the study. For the sample group to represent the universe, stratification was made by determining the class and gender ratios, and students with high alexithymia levels were identified. Students were assigned to intervention (37) and control (37) groups by randomization. The study sample consisted of 74 nursing students. A seven-session training program prepared because of the literature review based on the cognitive-behavioral approach was applied to the students in the intervention group. No intervention was made to the control group during the application. The data of the study were collected using the data collection form and Toronto Alexithymia Scale-20 (TAS-20). Data collection tools were applied three times as pre-post and follow-up tests. Post-test data were collected within one week after the training was completed. Three months later, follow-up measurements were made. Student's T-Test, Mann-Whitney U-Test, ANOVA, and Friedman's f Test were used to analyze the data. Results: In the study, it was observed that there was no statistically significant difference between the intervention and control groups in terms of the pre-test total scores obtained from TAS-20 (p>0.05).