Eşi madde kullanım bozukluğu tanısı almış kadınların benlik algısı ve evlilik uyumu arasındaki ilişki
The relationship between self-perception and marital adjustment in women whose spouses are diagnosed with substance use disorder
- Tez No: 909839
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZDEN TANDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Çalışma, eşi madde kullanım bozukluğu tanısı almış kadınların benlik algısı ile evlilik uyumu arasındaki ilişkiyi belirlemeyi amaçlamaktadır. Gereç-yöntem: Çalışma, Nisan 2023–Ekim 2023 tarihleri arasında, İstanbul da bir şehir hastanesinin psikiyatri erkek bölümünde yatan ve kriterlere uyan 36 kadın ile tamamlanıldı. Kadınlara sosyodemografik ve obstetrik özelliklerini ortaya koyan“Tanıtıcı Bilgi Formu”, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ) ve Yenilenmiş Çift Uyum Ölçeği (YÇUÖ) doldurtuldu. Verilerin analizi için Pearson korelasyon analizi ve bağımsız gruplar için t-testi kullanılmıştır. Analizler, IBM SPSS 22.0 istatistik programı kullanıldı. Bulgular: Kadınların yaş ortalaması 35.28±12.72 yıl olup 18-56 yaş aralığında, eğitim durumu incelendiğinde %36.1 lisans ve üstü eğitim aldığı, %50'sinin çalıştığı ve %33.4'nün orta gelir olduğu saptandı. Kadınların benlik algısı ile evlilik uyumlarının arasında negatif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişki bulundu. Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ile eş madde kullanımı arasında anlamlı bir fark elde edildi. Eşin kullandığı alkol ortalaması 17.00±6.52, sigara kullanım ortalaması 10.25±7.58 olarak diğerlerine göre daha yüksektir. Araştırmaya katılan kadınlar arasında eşlerin %50 oranda alkol kullandığı ve kadınların %63,9 nun şiddete maruz kaldığı saptandı. Kadınların cinsel hayat aktifliği ise madde kullanmadan önce %69.4 iken madde kullanım bağımlısı olduğunu öğrendikten sonra %55.6 olduğu saptandı. Sonuç: Benlik saygısı arttıkça evlilik uyumunun azaldığını veya benlik saygısı düştükçe evlilik uyumunun arttığını görülmüştür. Benlik saygısının evlilik uyumu ile ilişkili olduğu ve benlik saygısı yüksek bireylerin evlilik uyumlarının daha düşük olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Purpose This descriptive and correlational study was conducted to determine the relationship between self-perception and marital adjustment in women whose spouses were diagnosed with substance use disorder. Materials and Methods: The study was completed between April 2023 and October 2023 with 36 women who met the criteria and were hospitalized in the psychiatric male department of a city hospital in Istanbul. The women completed a“Descriptive Information Form”, Rosenberg Self-Esteem Scale (RBSS) and Renewed Couple Adjustment Scale (RWAS), which revealed their sociodemographic and obstetric characteristics. Pearson correlation analysis and t-test for independent groups were used to analyze the data. IBM SPSS 22.0 statistical program was used for the analysis. Results: The mean age of the women was 35.28±12.72 years, in the age range of 18-56 years, 36.1% had a bachelor's degree or higher, 50% were employed and 33.4% had middle income. A negative and moderately significant relationship was found between women's self-perception and marital adjustment. A significant difference was found between Rosenberg Self-Esteem Scale and spousal substance use. The mean alcohol use of the spouse was 17.00±6.52 and the mean cigarette use was 10.25±7.58, which were higher than the others. Among the women who participated in the study, 50% of the spouses used alcohol and 63.9% were exposed to violence. The sexual life activity of women was 69.4% before substance use and 55.6% after they learned that they were addicted to substance use. Conclusion: It was observed that marital adjustment decreased as self-esteem increased or marital adjustment increased as self-esteem decreased. It was found that self-esteem was related to marital adjustment and individuals with high self-esteem had lower marital adjustment.