Eşi alkol/madde bağımlısı olan kadınlarda sigara kullanımı ile evlilik uyumu ve sosyal destek arasındaki ilişki
Relationship between smoking and marital adjustment&social support among women with alcohol/drug addicted spouses
- Tez No: 691714
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜR HASSOY, DOÇ. DR. GÖRKEM YARARBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Sosyal Hizmet, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Public Health, Social Work, Drug Addiction and Alcoholism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Madde Bağımlılığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Sigara; Dünya'da en sık kullanılan, insan sağlığını olumsuz etkileyen, bağımlılık yapıcı etkisi olan bir madde olarak bilinmektedir. Kadın ve erkeğin sigara kullanımı sonucunda karşılaştığı hastalıklar benzer olmakla birlikte, sigaranın içerdiği kimyasal maddeler kadınlarda gebelik dönemi ve üreme sağlığı için farklı riskler içermektedir. Bağımlı yakını kadınlar psikolojik ve sosyal riskleri olan özel bir gruptur. Sigara kullanım oranları ülkemizde ve diğer gelişmekte olan ülkelerde kadınlarda artmaktadır. Bu artışın durdurulması veya azaltılması için öncelikle risk faktörlerinin incelenmesi, sigara kullanımıyla ilişkili değişkenlerin tespit edilmesi gerek kadın sağlığının korunması ve gerekse bağımlı yakını gibi özel risk gruplarındaki kadınların korunması için önem taşımaktadır. Amaç: Bu çalışmada; bağımlı eşi olan kadınların sigara kullanımının tespit edilmesi, evlilik uyumu ve sosyal destek algısı ile ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma; kesitsel tipte bir saha çalışmasıdır. Araştırmanın evrenini İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi AMATEM Birimi'nde alkol/madde kullanım bozukluğu, alkol yoksunluğu sendromu tanısı alarak yataklı veya ayaktan tedavi alan erkeklerin eşi olan kadınlar oluşturmaktadır. AMATEM'e yıllık başvuran kişi sayısı yaklaşık 1500'dür. 1500 kişilik evren %20 prevalans %4 hata payı ile %95 güven aralığında hesaplanan örnek büyüklüğü 306 kişidir. Araştırma; Kasım 2019- Temmuz 2021 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın kapsayıcılığı %81,7'dir. Veriler, kişilerin öz bildirimi ile doldurulacak olan bilgi formlarından elde edilmiştir. SPSS 23.0 programında oluşturulan veri tabanına kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Relationship Between Smoking and Marital Adjustment&Social Support Among Women with Alcohol/Drug Addicted Spouses Cigarette; It is known as a substance that is most frequently used in the world, negatively affecting human health and having an addictive effect. Although the diseases that women and men encounter as a result of smoking are similar, the chemicals contained in cigarettes contain different risks for pregnancy and reproductive health in women. Dependent relatives are a special group with psychological and social risks. Smoking rates are increasing in women in our country and other developing countries. In order to stop or reduce this increase, first of all, examining the risk factors, determining the variables related to smoking, is important both for the protection of women's health and for the protection of women in special risk groups such as dependent relatives. Purpose: In this study; It was aimed to determine the smoking use of women with dependent spouses and to determine its relationship with marital adjustment and perception of social support. Materials and Methods: It is a cross-sectional field study. The population of the study consists of women who are the spouses of men who receive inpatient or outpatient treatment with the diagnosis of alcohol/substance use disorder and alcohol withdrawal syndrome in İzmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital AMATEM Unit. The annual number of applicants to AMATEM is approximately 1500. The sample size, calculated in a population of 1500 people with a 20% prevalence 4% margin of error and a 95% confidence interval, is 306 people. Research, It was carried out between November 2019 and July 2021. The coverage of the research is 81.7%. The data were obtained from the information forms to be filled with the self-report of the individuals. It was recorded in the database created in SPSS 23.0 program.