Erektil disfonksiyon tedavisinde intrakavernozal vazoaktif madde enjeksiyonu: Değişik tedavi modellerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 90984
  2. Yazar: HÜSEYİN KARACA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Efektif disfonksiyon, yeterli bir cinsel performans için gerekli ereksiyon sağlayamama ve/veya devam ettirememe durumudur. Üroloji kliniklerinde Erektil Disfonksiyoıılu hastaların teşhis ve tedavisinde çok çeşitli yöntemlerin yanında, intrakavernozal vazoaktif madde enjeksiyonun sıklıkla kullanıldığı bilinmektedir. Bu amaçla; Vaskulojenik kökenli olmayan erektil disfonksiyoıılu hastalanıl tedavisinde, İntrakavernozal vazoaktif madde enjeksiyonu şeklinde, dört değişik tedavi seçeneği ile 40 hastayı içeren prospektif, randomize ve muayeneye dayalı bir çalışma yapıldı. Çalışma kapsamına alınan 40 hastaya intrakavernozal olarak, 60mg papaverin (n=10) 15jıgr PGEı,(n=10) 60 mg adenozin (n=10) ve 1 ml'sinde 22,5 mg papaverin, 8ugr PG Ej, 0,8 mg fentolamin bulunan karışımdan(trimiks) (n=10) 0,4cc enjekte edildi. Çalışmada, ereksiyon ortalama başlama süresi, ereksiyonu devam ettirme süresi, ereksiyonun derecesi ve kalitesi, ve meydana gelen komplikasyonlar değerlendirildi. Elde edilen bulgular değerlendirildiğinde; İlaç etkinliği çoktan aza doğru, trimiks, PG Eı, papaverin ve adenozin olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Erectile dysfunctionis is a condition defined the persistent inability to achieve or maintain an erection sufficient for satisfactory sexul performance. Erectile function can now be evaulated and treated in the clinics by intracavernosal injection of vazoactive agents right along with various diagnostic tests treatment options. A prospective study of 40 randomly selected men with 4 different medical treatment including intracavernosal vasoactiv agent. Therefore, 60 mg papaverine (n=10), 15 fig PGEi (n=10), 6 mg Adenosine (n=10),and 22,5 ing/nil papaverine, 8 u.g PGEi, 0,8 mg phenlolainine (trimix) (n=10), were injected to 40 patients for observing the effect of intracavernosal vazoactive agent. They were evaluated with physical examination after injection. The mean time for beginning of erection, time during the erection, degree and quality of erection and complications were noted. Any significant complication was observed during this study at each 4 groups of patients.