Prostat spesifik antijen (PSA) seviyesi 4-10 ng/ml olan hastalarda prostat kanserinin belirlenmesinde transizyonel zon PSA dansitesi ve sistematik biyopsinin rolü
- Tez No: 90983
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZAM DEMİREL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET: Çalışmamızda serum prostat spesifik antijen (PSA) değeri 4-10 ng/ml olan hastalarda transizyonel zon PSA dansitesi (TZ PSAD) ve sistematik biyopsinin rolünü araştırdık. Çalışmaya yaşlan ortalama 66.6 + 7.5 yıl (52-100) olan 202 hasta dahil edildi. PSA değeri 4-10 ng/ml olan hastaların diğer PSA parametrelerine bakılmaksızın tüm hastalardan transrektal ultrasonografi (TRUS) eşliğinde 8 kadran biyopsi alındı. Biyopsilerin patolojik değerlendirmeleri sonucunda 25(%12.3) hastada prostat kanseri, 169(%83.7) hastada benign prostat hiperplazisi (BPH) ve 8(%4) hastada prostatik intraepitelyal neoplazi (PIN) tesbit edildi. Prostat kanseri saptanan hastaların ortalama PSA değeri 7.8 ± 2.4 ng/ml, ortalama TZ PSAD 0.37 ±0.16 ng/ml/cc olarak tasbit edildi. PSA ve TZ PSAD açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark görülmedi. Düşük grade'li PIN BPH grubuna, yüksek grade'li PIN kanser grubuna katıldığında TZ PSAD açısından her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p=0.036). TZ PSAD eşik değeri 0.15 olarak hesaplandı. Eğer bu değer 0.35 olarak kabul edilseydi 10 prostat kanserli, 117 BPHTi hastaya biyopsi yapılmamış olacaktı. Bu durumda elde edilen duyarlılık %60, özgüllük %69.2 olarak belirlendi. Prostat kanserli 25 hastanın 3(%12)'ünde tümör anatomik olarak TZ'a, 13(%52)'ünde hem periferik zon hem de TZ'a lokalize idi. TZ biyopsilerin duyarlılığı %12 olarak hesaplandı. Sonuç olarak TZ PSAD için güvenilir bir eşik değer belirlemeden klinik kullanıma girmemesi gerektiğini, TZ tümörlerin %12 gibi oranda rastlanıyor olması nedeniyle sistematik altı kadran biyopsiye 2 kadran TZ biyopsinin de ilave edilmesinin uygun olacağım düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY: In this study, we researched the role of transitional zone prostate specific antigen density (TZPSAD) and systematic biopsy in patients whose serum prostate specific antigen (PSA) levels between 4 and 1 0 ng/ml, The study were included 202 patients aged from 52 to 100 years (mean: 66.6 years). All patients whose serum PSA levels between 4-10 ng/ml underwent systematic prostate biopsies (sextant biopsies + 2 TZ biopsies) regardless other PSA parameters. Hystopathologic results of biopsies showed prostate cancer, benign prostatic hyperplasia (BPH) and prostatic intraepithelial neoplasia (PIN) in ratios as 12.5 % (25 patients), 83.7 % (169 patients) and 4 % (8 patients), respectively. The mean serum PSA level was 7.8 ± 2.4 ng/ml and mean TZPSAD was 0.37 ±0.16 mg/ml/cc in patients with prostatic carcinoma. No significant statistical difference was detected in both groups the view of PSA and TZPSAD. There was a significant statistical difference in both groups the view of TZPSAD when low grade PIN added to BPH groups and high grade PIN added to cancer group (p= 0.036). The cutoff value of TZPSAD was 0.15. If a TZPSAD cutoff value of 0.35 ng/ml/cc had been chosen, 10 patients with prostatic carcinoma and 117 patients with BPH would have not been biopsied. In this point, acquired sensitivity was 60 % and specifity 69,2 %. The prostatic carcinomas were localized in TZ 12 % (3 patients) and both TZ and peripheral zone 52 % (13 patients). The sensitivity of TZ biopsies were calculated as 12 %. In conclusion, we suggest that TZPSAD can not be used clinically until a real cutoff value is determined and because early prostatic carcinoma is located in TZ as a ratio of 12 %, in addition sextant biopsies, 2 TZ biopsies can be taken in patients whose serum PSA levels are between 4-10 ng/ml.