Deneysel renal iskemi hasarının önlenmesinde L-karnitinin rolü
  1. Tez No: 90985
  2. Yazar: RÜŞTÜ YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
1.ÖZET Klinikte renal iskemi reperfüzyon hasarı ile parsiyel nefrektomi, renal arter stenozu onarımı, renal transplantasyon, şok ve travma durumlarımda karşılaşılmaktadır. Böbreğin iskemi reperfüzyon hasarına karşı dayanabilme süresinin arttırılması amaçlandı. Serbest radikal giderici ve antiiskemik etkisi olan L- karnitin ile iskemi reperfüzyon hasarı önlenmeye çalışıldı. Wistar tipi ratlar randomize olarak üç gruba ayrıldı. Kontrol grubuna sadece anestezi verildi. Plasebo grubuna intraperitoneal yoldan serum fizyolojik verildikten sonra, 45 dakika süreyle bilateral renal iskemi uygulandı. Karnitin verilen gruba ise intraperitoneal olarak 50 mg/kg L-karnitin verildikten 1 saat sonra, 45 dakika bilateral renal iskemi uygulandı. Karnitin ve plasebo uygulamaları 12 saat arayla tekrar edildi. 24 saatlik reperfüzyon sonrası her üç gruba da bilateral nefrektomi yapıldı. Böbreklerden biri biyokimyasal incelemeye, diğeri de histopatolojik incelemeye alındı. Biyokimyasal incelemelerde lipit peroksidasyon ürünü olan Malonildialdehid (MDA), histopatolojik incelemede ise renal iskemik hasarda Jablonski kriterleri esas alındı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Clinically, renal ischemia is encountered in cases of reperfusion injury, partial nephrectomy, in the management of renal artery stenosis, renal transplantation, shock and trauma, in this study, we aimed to increase the time of resistance of kidney to ischemia reperfusion injury. The injury was planned to be prevented by using L-Camitine, a free-oxygen radical scavenger and anti-ischemic agent. The Wistar type male rats were randomly divided into 3 groups. Serum physiologic was applied intraperitoneally to the placebo group and bilateral renal ischemia was performed for 45 minutes. The second group of rats received 50 mg/kg L-Carnitine and underwent bilateral renal ischemia for 1 hour and 45 min. The placebo and carnitine use were repeated with 12 hours intervals. After 24 hrs of reperfusion, bilateral nephrectomy was performed in all groups. One of the kidneys was examined histopatologically and the other was evaluated biochemically. Biochemical evaluation was performed using Malonyl-dialdehide, a product of lipid peroxidation and Jablonski criteria were used in histopathologic examination.