Hünnapta (Ziziphus jujuba Mill.) putresin uygulamalarının hasat sonrası meyve kalitesi üzerine etkisi
The effect of putrescine applications on post-harvest fruit quality in jujube (Ziziphus jujuba Mill.)
- Tez No: 909886
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KENAN GEÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tohum Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Hünnap meyvesinin beslenme ve sağlık yönünden faydaları bilindikçe tüketim değerleri de gün geçtikçe artmaya başlamıştır. İçerdiği fitokimyasallar nedeniyle hünnap diyet programlarında yer almaya başlamıştır. Bunun yanında, diğer birçok meyve türünde olduğu gibi hasat sonrası muhafaza sırasında ürün ve kalite kayıpları hünnapta da görülmektedir. Bu kayıpların en aza indirilebilmesi için farklı uygulamalar denenmekte ve tüketilebilir ürün bulma süresi uzatılmaktadır. Bu çalışmada, hünnap meyvesinde depolama süresince meydana gelen kayıpları azaltmak ve meyvede biyoaktif bileşik konsantrasyonu muhafaza etmek amacıyla farklı dozlarda putresin (Kontrol, 0,5, 1,0 ve 1,5 mM) uygulanmış ve meyveler muhafazaya alınmıştır. 30 gün boyunca +4 °C'de %90 nemde muhafaza edilen meyvelerde, muhafaza süresince meyve ağırlık kaybı, meyve eti sertliği, bozulma oranı, suda çözünür kuru madde miktarı, pH ve titre edilebilir asit miktarı, meyve rengi, toplam protein, toplam antioksidan, toplam antosiyanin ve toplam fenolik madde analizleri yapılmıştır. Çalışmada muhafaza süresi sonunda ağırlık kaybı en yüksek kontrol grubunda (%1,63); meyve eti sertliği en fazla 1,5 mM putresin uygulamasında (6,43 kg cm-2); suda çözünür kuru madde, pH ve titre edilir asitlik düzeyleri en yüksek kontrol grubunda sırasıyla %29,55, 4,89 ve %0,28 olarak; yine toplam antioksidan içeriği kontrol grubunda en yüksek değerleri (%38,92) vermiştir. 0,5 mM putresin uygulamasının toplam protein ve toplam antosiyanin içerikleri yönünden sırasıyla %1,92 ve 9,34 mg L-2 olarak en yüksek değerleri verdiği, bunun yanında toplam fenolik madde içeriğinin de en yüksek kontrol grubu ve 0,5 mM putresin dozunda 0,72 mg g-2 olarak ölçüldüğü görülmüştür. Sonuç olarak, hünnap meyvesinde belirli dozlarda putresin uygulamalarının meyve kalite kriterlerinin korunmasında olumlu etkilerde bulunduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
As the nutritional and health benefits of jujube fruit have become more widely recognized, its consumption has been increasing steadily. Due to its content of phytochemicals, jujube has started to be included in diet programs. However, as with many other fruit species, post-harvest losses in product and quality are also observed in jujube during storage. In order to minimize these losses, various treatments are being tested to extend the shelf life of consumable products. In this study, putrescine at different concentrations (Control, 0.5, 1.0, and 1.5 mM) was applied to jujube fruit to reduce the losses during storage and to preserve the concentration of bioactive compounds in the fruit, which was then stored. The fruits were stored for 30 days at 4°C and 90% relative humidity. Throughout the storage period, analyses were performed on the fruits, including weight loss, flesh firmness, spoilage rate, soluble solid content, pH, titratable acidity, fruit color, total protein, total antioxidant content, total anthocyanin, and total phenolic content. At the end of the storage period, weight loss was highest in the control group (1.63%), while flesh firmness was greatest with the 1.5 mM putrescine treatment (6.43 kg cm⁻²). The highest levels of soluble solids, pH, and titratable acidity were observed in the control group, at 29.55%, 4.89, and 0.28%, respectively. Additionally, the control group exhibited the highest total antioxidant content (38.92%). The 0.5 mM putrescine treatment produced the highest total protein and total anthocyanin levels, at 1.92% and 9.34 mg L⁻², respectively. Furthermore, the highest total phenolic content was observed in both the control group and the 0.5 mM putrescine treatment, measured at 0.72 mg g⁻². In conclusion, the application of putrescine at specific concentrations had positive effects on maintaining fruit quality parameters in jujube.