Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin hedef bağlılıklarının incelenmesi
An examination of goal commitment among students in the faculty of sports sciences
- Tez No: 909893
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ ÖNTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Araştırma spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin hedef bağlılıklarının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu spor bilimleri fakültesi öğrencileri arasından gönüllü olarak katılım sağlayan 116 (%46) erkek, 136 (%54) kadın toplamda 252 öğrenci oluşturmaktadır. Katılımcıların tanımlayıcı istatistikleri için demografik bilgi formu ve hedef bağlılıklarının incelenmesi amacıyla“Hollenbeck, Williams ve Klein (1989)'un 9 madde halinde geliştirdiği, Klein, Wesson, Hollenbeck ve Wright (2001) tarafından ise 5 madde halinde yeniden düzenlenen, Türkçeye uyarlaması ve geçerlilik güvenirlilik çalışmaları Şenel ve Yıldız (2016) tarafından yapılan Hedef Bağlılık Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma kapsamında, SPSS Statistics 23 programı kullanılarak istatistiksel analizler gerçekleştirilmiştir. Verilerin çarpıklık ve basıklık değerlerine incelendiğinde +1.5 ve -1.5 değer aralığında olduğu tespit edilmiş olup, normal dağılım gösterdiği kabul edilmiştir (Tabachnick ve Fidell, 2013). İkili karşılaştırmalarda Bağımsız Gruplarda T-Test ve ikiden fazla karşılaştırmalarda ise One-Way Anova testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki farkı bulmak için ise Post Hoc Testlerinde Bonferroni Testi uygulanmıştır. Sonuç olarak lisanslı spor yapan öğrencilerin hedef bağlılığı puanları, spor yapmayanlara göre anlamlı derecede yüksek bulunurken; gelir durumu açısından da belirli gelir grupları arasında anlamlı farklar gözlemlenmiştir. Ebeveyn durumu değişkenine göre yapılan analizlerde ise birlikte yaşayan ebeveynlere sahip öğrencilerin hedef bağlılığı puanlarının, ebeveynleri ayrı olan öğrencilere kıyasla daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Buna karşın, yaş, cinsiyet ve sınıf değişkenlerinin hedef bağlılığı üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamıştır. Bu sonuçlar, lisanslı spor yapma, gelir düzeyi ve aile yapısının hedef bağlılığı üzerinde etkili olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the goal commitment levels of students in the Faculty of Sports Sciences. The study group consisted of 252 students from the Faculty of Sports Sciences who voluntarily participated, including 116 males (46%) and 136 females (54%). For the descriptive statistics of the participants, a demographic information form was used, and to assess goal commitment, the“Goal Commitment Scale,”initially developed in nine items by Hollenbeck, Williams, and Klein (1989) and revised to five items by Klein, Wesson, Hollenbeck, and Wright (2001), was utilized. The scale was adapted into Turkish, and its validity and reliability were confirmed by Şenel and Yıldız (2016). Statistical analyses were conducted using SPSS Statistics 23. Upon examining the skewness and kurtosis values of the data, it was determined that they fell within the range of +1.5 and -1.5, indicating a normal distribution (Tabachnick & Fidell, 2013). Independent Samples T-Test was used for binary comparisons, and One-Way ANOVA was applied for comparisons involving more than two groups. Bonferroni Post Hoc Test was employed to identify differences between the variables. As a result, it was found that students who were licensed athletes had significantly higher goal commitment scores compared to those who were not. Significant differences were also observed among certain income groups in terms of goal commitment. Analyses based on parental status revealed that students with cohabiting parents had higher goal commitment scores than those whose parents were separated. In contrast, age, gender, and class level variables did not have a significant effect on goal commitment. These findings suggest that being a licensed athlete, income level, and family structure may have an impact on goal commitment.