Myoma uteri nedeniyle opere edilen ve patoloji sonucu stump (malignite potansiyeli belirsiz düz kas tümörü) ve leiomyoma tanıları alan hastaların preoperatif değerlerinin hastalık tanısı ile ilişkilerinin araştırılması
Investigation of the relationship between the preoperative parameters and diagnosis in patients operated due to uterine myoma and diagnosed with stump or leiomyoma
  1. Tez No: 909892
  2. Yazar: AHMET TEZCANLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKBAL TEMEL YÜKSEL, DR. HALE ÇETİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
AMAÇ: Uterusun malignite potansiyeli belirsiz düz kas tümörü (STUMP), nadir görülen benign-malign ayrımı tam olarak öngörülemeyen; ancak postoperatif histopatolojik inceleme ile tanı alan heterojen bir tümör grubudur. Literatürde tanı, tedavi ve takip konusunda tam bir uzlaşı yoktur. Çalışmamızda kliniğimizde patoloji sonucu STUMP ve leiomyoma tanısı alan olgular retrospektif olarak taranmıştır. Amacımız klinik ve preoperatif hematolojik parametrelerin karşılaştırılmalı analiziyle preoperatif ayırıcı tanı kriterleri bulmaya yöneliktir. GEREÇ ve YÖNTEM: Retrospektif kesitsel planlanan bu çalışmaya Ocak 2015 – Aralık 2023 tarihleri arasında, Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne myoma uteri ön tanısıyla başvuran, opere edilen ve nihai patoloji sonucu STUMP ve leiomyoma tanısı alan 25-75 yaş aralığındaki hastalar dahil edilmiştir. 25 yaş altı ve 75 yaş üstü, nihai patoloji sonucu STUMP ve leiomyoma olmayanlar ile kayıtlarına ulaşılamayan hastalar çalışma dışı bırakılmıştır. Olguların yaş, BMI, gravida, parite, menapoz, sigara kullanımı gibi demografik veriler ile tümör çapı, tümörün lokalizasyonu, uygulanan cerrahi prosedür, takip süresi, serum CA-125, serum LDH, hemoglobin, hemotokrit, lökosit, trombosit, eritrosit, monosit, nötrofil, lenfosit sayımı ve MLR (monosit-lenfosit oranı), NLR (nötrofil-lenfosit oranı), PLR (trombosit-lenfosit oranı), SII (sistemik immün inflamatuar indeks) ve SIRI (sistemik inflamatuar yanıt indeksi) verileri kayıt altına alındı. Patoloji sonucu STUMP gelen 32 olgu grup S, leiomyoma gelen 41 olgu ise grup L olarak belirlendi. Her iki grupta demografik ve klinik parametreler karşılaştırılarak ayırıcı tanı kriterleri belirlenmeye çalışıldı. BULGULAR: 73 hastanın demografik ve klinik bilgileri ile hematolojik parametreleri tarandı. Hastaların ortalama yaşı 43,87 ± 7,84 yıl, gravida ve parite değerlerinin ortalaması sırasıyla 2,36 ± 1,62 ve 1,97 ± 1,35 bulunmuştur. Tümör çapı ortalaması 6,51 ± 2,90 cm, hastalar ortalama 3,56 ± 2,48 yıl takip edildi. Serum CA-125 ve serum LDH değerlerinin ortalaması sırasıyla 23,17 ± 20,86 U/mL ve 183,24 ± 29,81 U/L olarak saptandı. En sık tümör yerleşimi uterus posterior olup (31,5%), cerrahi prosedürlere bakıldığında ise en sık uygulanan yöntem laparatomi ile myomektomi (57,5%) olduğu görülmüştür. Klinik veriler iki grup içerisinde ayrıca kıyaslandı. Grup S hastalarının yaş ortalaması anlamlı olarak grup L hastalarından daha ileri idi (p=0,040).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Uterine smooth muscle tumors of uncertain malignant potential (STUMP) are a rare and heterogeneous group of tumors, which are difficult to classify as benign or malignant and are typically diagnosed through postoperative histopathological examination. There is no consensus in the literature regarding diagnosis, treatment, and follow-up. In our study, cases diagnosed with STUMP and leiomyoma based on pathology results in our clinic were retrospectively reviewed. Our aim is to find preoperative differential diagnostic criteria by comparing clinical and preoperative hematological parameters. MATERIALS and METHODS: This retrospective, cross-sectional study included patients aged 25 to 75 who were operated on with a preliminary diagnosis of uterine myoma at the Department of Obstetrics and Gynecology, Istanbul Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital, between January 2015 and December 2023, and who were diagnosed with STUMP or leiomyoma in their final pathology report. Patients under 25 and over 75, those who were not diagnosed with STUMP or leiomyoma, and those with inaccessible records were excluded. Demographic data such as age, BMI, gravida, parity, menopausal status, and smoking history, along with tumor size, location, surgical procedure performed, follow-up period, serum CA-125, serum LDH, hemoglobin, hematocrit, leukocyte, platelet, erythrocyte, monocyte, neutrophil, lymphocyte counts, and MLR (monocyte-lymphocyte ratio), NLR (neutrophil-lymphocyte ratio), PLR (platelet-lymphocyte ratio), SII (systemic immune-inflammation index), and SIRI (systemic inflammatory response index) values were recorded. Patients diagnosed with STUMP were classified as Group S (n=32), and those diagnosed with leiomyoma were classified as Group L (n=41). Demographic and clinical parameters were compared between the two groups to identify differential diagnostic criteria. RESULTS: Demographic and clinical data, as well as hematological parameters of 73 patients, were analyzed. The mean age of the patients was 43.87 ± 7.84 years, and the mean values for gravida and parity were 2.36 ± 1.62 and 1.97 ± 1.35, respectively. The average tumor size was 6.51 ± 2.90 cm, and the mean follow-up period was 3.56 ± 2.48 years. The mean serum CA-125 and serum LDH levels were 23.17 ± 20.86 U/mL and 183.24 ± 29.81 U/L, respectively. The most common tumor location was the posterior uterus (31.5%), and the most frequently performed surgical procedure was myomectomy via laparotomy (57.5%). When comparing clinical data between the groups, Group S patients were found to be significantly older than those in Group L (p=0.040).