Uluslararası rumkale su sporları festivali'nin marka şehir Gaziantep'e etkilerinin araştırılması
Researching the effects of the international rumkale water sports festival on the brand city Gaziantep
  1. Tez No: 909964
  2. Yazar: TAYFUN KART
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİH ÖZTOP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Turizm, Şehircilik ve Bölge Planlama, Sports, Tourism, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüzde şehirlerin kendine has değerlerine odaklanılarak şehir kimliği yaratma gayretlerinin sonucunda marka şehir kavramı ortaya çıkmıştır. Dünyanın önde gelen şehirleri marka değerlerini arttırabilmek için spor organizasyonlarına ev sahipliği yapmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Uluslararası Rumkale Su Sporları Festivali'nin marka şehir Gaziantep'e olan etkilerini incelemektir. Araştırmada festivalin çok yönlü etkilerini inceleyebilmek için nitel araştırma yöntemi kullanılmış, durum çalışması deseni tercih edilmiştir. Araştırma grubu amaçsal örnekleme yöntemi kullanılarak seçilmiştir. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış sorulardan oluşan bir görüşme formu kullanılmıştır. Katılımcı grubu çalışmaya katkı sağlayacağı düşünülen 15 kişiden oluşmaktadır. Katılımcılarla yüz yüze görüşmeler yapılarak ses kayıtları alınmıştır. Bu kayıtlar yazıya dökülerek analiz edilmiştir. Sonuç olarak, Uluslararası Rumkale Su Sporları Festivali'nin, Gaziantep'in sosyal, ekonomik, kültürel gelişimine önemli katkılar sağladığı dolayısıyla şehrin marka değerini arttırdığı düşünülmektedir. Bu festivalin yumuşak güç olarak kullanılabileceği ve su sporlarına dair zihinsel kuraklığın aşılabileceği belirtilmiştir. Bu festivalde yönetişim ve organizasyon sorunlarının olduğu ortaya çıkmıştır. Festivalin tanıtım çalışmalarının daha iyi yapılması, yarışma kategorilerinin arttırılması, gün sayısının arttırılması, konaklama ve ulaşım sorunlarının giderilmesi gibi iyileştirmelerin bu katkıyı arttıracağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Today, the concept of brand city has emerged as a result of efforts to create city identities by focusing on the unique values of cities. Leading cities of the world host sports organizations in order to increase their brand values. The aim of this study is to examine the effects of the International Rumkale Water Sports Festival on the brand city of Gaziantep. In the research, a qualitative research method was used to examine the multifaceted effects of the festival, and a case study design was preferred. The research group was selected using the purposive sampling method. An interview form consisting of semi-structured questions was used as a data collection tool. The participant group consisted of 15 people who were thought to contribute to the study. Face-to-face interv55 were conducted with the participants and audio recordings were taken. These recordings were transcribed and analyzed. As a result, it is thought that the International Rumkale Water Sports Festival made significant contributions to the social, economic and cultural development of Gaziantep, thus increasing the brand value of the city. It was stated that this festival can be used as soft power and that the mental drought regarding water sports can be overcome. It was revealed that there were governance and organization problems in this festival. It can be said that improvements such as better promotion of the festival, increasing the competition categories, increasing the number of days, and solving accommodation and transportation problems will increase this contribution.