Naturel sızma zeytinyağının kalite parametleri üzerine moleküler hidrojenle zenginleştirilmiş suyun etkisi
Effect of molecular hydrogen-rich water on the quality parameters of natural virgin olive oil
  1. Tez No: 909965
  2. Yazar: MERVE SİLGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DUREYT VEZİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada hidrojen ile zenginleştirilmiş suyun (HZS) saf zeytinyağı üzerine etkisi ele alınmıştır. Bu amaçla aynı ağaçtan toplanan zeytinlerden zeytinyağı elde edilmiştir. Zeytinlerden elde edilen hamur ikiye ayrılmış ve ilk grup çeşme suyu ile yoğurulurken ikinci grup köpürtme yöntemi ile elde edilen HZS ile yoğurulup iki numune olarak elde edilmiştir. İki grupta santrifüjlenerek atıksu ve zeytinyağı olarak ayrıştırılmıştır. Zeytinyağı üretimi sırasında açığa çıkan atıksu ve zeytinyağının fizikokimyasal özellikleri analiz edilmiştir. Hem zeytinyağının hem de atıksuyun biyoaktif bileşenleri, antioksidan ve fenolik analizler için ekstrakte edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study evaluates the effects of hydrogen-rich water (HRW) on pure olive oil. For this purpose, olive oil was obtained from olives harvested from the same tree. The cracked olives were divided into two parts. While the first group was kneaded with tap water, the second group was treated with the HRW obtained using the bubbling method. The samples were then centrifuged and separated into wastewater and olive oil. The physicochemical properties of olive oil and wastewater samples were analyzed. The bioactive compounds in olive oil and wastewater samples were extracted for antioxidant and phenolic analyses.