Enfekte kök kanal dentininde farklı irrigasyon ve aktivasyon tekniklerinin antimikrobiyal etkinliklerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 909963
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN BÜŞRA KESKİN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı farklı irrigasyon solüsyonlarının farklı irrigasyon aktivasyon yöntemleri ile aktive edilerek E.faecalis üzerine antibakteriyel etkinliklerini karşılaştırmalı olarak incelemektir. Yüz adet çürüksüz, tek köklü tek kanallı diş 40.06 apikal genişlik elde edilinceye kadar ProTaper Next NiTi döner alet sisteminin X4 döner eğelerine kadar prepare edildi. Her bir diş 15 dk 121°C'de otoklavda steril edildi. 21 gün boyunca E. faecalis ile kontaminasyon sağlandı.21 günlük inokülasyon periyodunun ardından dişler, farklı irrigasyon solüsyonlarına göre 3 ana gruba (NaOCl, Dual Rinse HEDP, Kitosan, n=30) ve her grup aktivasyon yöntemine göre kendi içerisinde 3 farklı (Geleneksel iğne irrigasyonu, Pasif ultrasonik aktivasyon ve Sonik aktivasyon, n=10) alt gruba ayrıldı. Oluşturulan gruplara göre irrigasyon ve aktivasyon prosedürleri tamamlandı. İrrigasyon protokollerinin uygulanmasının ardından diş örneklerinden bakteriler PBS tamponu ile toplanarak süspansiyon halinde 1.5mL'lik tüplere alındı. Bu süspansiyonlardan, Nucleogene Total RNA Extration Kit (Nucleogene, Türkiye) kullanılarak RNA saflaştırma işlemi yapıldı. Elde edilen RNA örneklerinden 16 µL alınarak Nucleogene cDNA synthesis kit kullanılarak cDNA sentezi yapıldı. Sentezlenen cDNA örnekleri kalıp olarak kullanılarak qPCR çalışmaları yapıldı. PCR sonucunda Ct değerleri elde edildi.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Antimicrobial Efficacy of Different Irrigation and Activation Techniques on Infected Root Canal Dentin The aim of this in vitro study was to comparatively investigate the antibacterial activities of different irrigation solutions on E. faecalis by activating them with different irrigation activation methods. One hundred caries-free, single-rooted, single-canal teeth were prepared for X4 rotary files of ProTaper Next NiTi rotary instrument system until 40.06 apical widths were obtained. Each tooth was sterilized in an autoclave at 121°C for 15 min. Contamination with E. faecalis was provided for 21 days. After 21 days of inoculation period, the teeth were divided into 3 main groups according to different irrigation solutions (NaOCl, Dual Rinse HEDP, Chitosan, n=30) and each group was divided into 3 different subgroups according to the activation method (Standard, needle irrigation, Passive ultrasonic activation and Sonic activation, n=10). Irrigation and activation procedures were completed according to the groups formed. After the application of irrigation protocols, bacteria from tooth samples were collected with PBS buffer and suspended in 1.5 mL tubes. RNA purification was performed from these suspensions using the Nucleogene Total RNA Extraction Kit (Nucleogene, Turkey). 16 µL of the obtained RNA samples were taken and cDNA synthesis was performed using the Nucleogene cDNA synthesis kit. qPCR studies were performed using the synthesized cDNA samples as templates. Ct values were obtained as a result of PCR.