Sikiri dance among the yao
Yaolarda sikiri dansı
  1. Tez No: 909967
  2. Yazar: FERHAT ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GERHARD KUBIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Müzik, Religion, Music
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Universität Wien
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma, sikiri dansının belirli yönlerini, sikiri'nin mevcut performans pratikleri üzerinde son derece belirleyici olan İslami doktrinlerle olan işlevsel ve yapısal ilişkileri açısından tanımlamakta ve analiz etmektedir. Bu çalışma, sikiri'nin Doğu Afrika'da Yaolar arasındaki mevcut durumuyla birlikte tarihini ve kapsamını araştırmaya ve sikiri'nin kendine has özelliklerini gösterdiği bağlamsal bir çerçeve çizmeye yönelik bir ilk girişimdir. Bu nedenle ilk bölümde, öncelikle Doğu Afrika ve Malavi'de İslam'ın durumu ve benimsenme süreçlerinde meydana gelen önemli dönüştürücü olaylar gösterilmiştir. Çalışma daha sonra, ikinci bölümde, sikiri ve İslami zikir pratiği arasındaki bağlamsal ortaklıkların yanı sıra benzer performatif özellikleri inceleyerek potansiyel bir akrabalığın altını çizmektedir. Çalışmanın bu bölümüne ilişkin ampirik veriler, Malavi'nin Mangochi ve Blantyre Bölgelerinde yapılan kısa bir saha çalışmasından elde edilmiştir. Bir sonraki bölümde, çalışma özellikle sikiri'nin yapısı ve çeşitli biçimlendirici devinimsel unsurları ile ilgilenmekte ve ayrıca sikiri'nin devinimsel gramerinin ana hatlarını ortaya çıkarmak için iki transkripsiyon yöntemi kullanılmaktadır. Bu araştırmanın sonuçlarına dayanarak, sikiri dansının hem yerel hem de küresel benzer formlardan farklı olarak çok çeşitli özelliklere sahip olduğu ve bu nedenle daha fazla çalışma gerektirdiği sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
This work describes and analyses certain aspects of sikiri dance with respect to its functional and structural associations with Islamic doctrines, which are exceptionally decisive on sikiri's current performance practices. This study is an initial attempt to investigate the history and the scope of sikiri along with its present status among the Yao in East Africa, and to draw a contextual frame in which sikiri shows its idiosyncratic features. Therefore in the first part, the state of Islam and significant transformative events occurred during its adoption processes in East Africa and Malaŵi is primarily illustrated. The work then, in the second part, highlights a potential kinship between sikiri and Islamic ḏikr practice through examining their contextual commonalities as well as similar performative features. The empirical data for this part of the study was obtained from a short fieldwork in Mangochi and Blantyre Districts of Malaŵi. In the following section, the study is specifically concerned with the structure and various formative motional elements of sikiri, and furthermore two transcription methods are used in order to reveal an outline of sikiri's motional grammar. On the basis of the results of this research, it can be concluded that sikiri dance possess a great variety of traits different from both its local and global precedent forms, and consequently requires further studies.