Belediyede görev yapan usta öğreticiler tarafından yürütülen kursların; katılımcıların benlik saygısına, psikolojik iyi olma durumlara ve umutsuzluk düzeylerine etkisi
The effect of courses conducted by master instructors working at the municipality on participants' self-esteem, well-being, and levels of hopelessness
  1. Tez No: 909971
  2. Yazar: ALPER PERİHANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORKMAZ YİĞİTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Spor, Psychology, Sociology, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Araştırmanın amacı; Belediye'de görev yapan usta öğreticiler tarafından yürütülen kursların, katılımcıların benlik saygısı, psikolojik iyi olma durumu ve umutsuzluk düzeylerine etkisinin tespit edilmesidir. Bu amaçla, Yalova'nın Çiftlikköy ilçe belediyesi tarafından yürütülen kurslara kayıtlı 120 kişi, gönüllülük esası göz önünde bulundurularak araştırmaya katılım sağlamıştır. Katılımcılara veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu, Beck Umutsuzluk Ölçeği, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ve Ryff Psikolojik İyi Olma Ölçeği, kurslar başlamadan önce ve bittikten sonra ön test ve son test olarak araştırmacı tarafından yüz yüze sınıf ortamında uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS programında analiz edilmiştir. Verilerin analizi sonucunda, umutsuzluk ön test ve son test arasında anlamlı bir fark bulunmuş, benlik saygısı ön test ve son test arasında anlamlı bir fark bulunmuş ve psikolojik iyi olma durumları ön test ve son test arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Bu kapsamda usta ögreticiler tarafından uygulanan 16 haftalık kurs programlarının katılımcıların psikolojik bazı parametlerinde anlamlı düzeyde pozitif yönde fark oluşturduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose of this research is to determine the effect of courses held by municipality on the self-esteem, psychogical well being and, level of hopelessness of the participants. Ford this purpose, 120 people who are registered to courses which held by Çiftlikköy municipality in Yalova city attended to the research on a voluntary basis. Personal Information Form, Beck Hopelessness Scale, Rosenberg Self-Esteem Scale, Ryff Psychological Well Being Scale were used to collect data before the course starts and at the end of the course by researcher in a face to face classroom setting. Collected data were analyzed by SPSS program. In consequence of analyses of the data, it can be indicated that a remarkable difference was found between the pre-test and post-test scores in the levels of participants' for hopelessness, self-esteem, and psychological well being. In this manner, it was trachked that the 16-week course programs held by master instructors created a remarkable difference on participants.