Periodontal sağlığın ve dişeti fenotipinin ortodontik tedavi sonrası dişeti çekilmesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of periodontal health and gingival phenotype on gingival recession after orthodontic treatment
- Tez No: 909972
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RESÜL ÇOLAK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada ortodontik tedavisi tamamlanmış ve üzerinden en az 6 ay geçmiş hastalarda diş eti çekilmesinin incelenmesi ve klinik periodontal ölçümler diş eti fenotipi ve ortodontik değerler ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Sabit apareyler ile tedavisi tamamlanmış ve tedavinin üzerinden en az 6 ay geçmiş hastaların Periodontoloji Anabilim Dalı Kliniği'nde sosyodemografik veriler ve oral hijyen alışkanlıkları ile klinik periodontal ölçümleri değerlendirildi. Hastaların ortodontik değerleri hasta kayıt formlarından elde edildi. Elde edilen ölçümler ile diş eti çekilmesi ve diş eti fenotipi arasındaki ilişkiler değerlendirildi. Diş eti fenotipi, sondalamada kanama yüzdesi ve yaşın diş eti çekilmesi üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi görülürken diğer periodontal klinik ölçümler, sosyodemografik veriler, oral hijyen alışkanlıkları ve ortodontik değerler ile diş eti çekilmesi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Cinsiyet, frenulum stresi, yaş, keratinize diş eti dikey boyutu, diş eti çekilme sayısı ve Plak İndeksi ile diş eti fenotipi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Lateral sefalometrik radyografilerden elde edilen değerlerin diş eti çekilmesi üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi gözlenmemiştir. Çalışmamızda ortodontik değerler diş eti çekilmesini istatistiksel olarak anlamlı ölçüde etkilemezken periodontal parametreler ve sosyodemografik kayıtlar anlamlı düzeyde diş eti çekilmesini etkilemiştir. Ortodontik tedavi sonrası hastalar diş eti çekilmesi riskine karşı düzenli diş hekimi ziyaretinin öneminin farkında olmalıdırlar.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate gingival recession in patients who had completed orthodontic treatment at least six months prior, as well as to examine the relationship between clinical periodontal measurements, gingival phenotype, and orthodontic parameters. Sociodemographic data, oral hygiene habits and clinical periodontal measurements of patients who completed treatment with fixed appliances and who had completed treatment for at least 6 months were evaluated in the Periodontology Department Clinic. The orthodontic values of the patients were obtained from the patient registration forms. The relationships between the obtained measurements and gingival recession and gingival phenotype were evaluated. Gingival phenotype, percentage of bleeding on probing, and age showed a statistically significant effect on gingival recession. However, no statistically significant differences were found between gingival recession and other periodontal clinical measurements, sociodemographic data, oral hygiene habits, or orthodontic parameters. Statistically significant differences were observed between gender, frenulum stress, age, vertical dimension of keratinized gingiva, number of gingival recessions, and Plaque Index with gingival phenotype. No statistically significant effect of values obtained from lateral cephalometric radiographs on gingival recession was noted. In our study, orthodontic parameters did not significantly affect gingival recession, while periodontal parameters and sociodemographic records had a significant impact on gingival recession. Patients should be aware of the importance of regular dental visits to reduce the risk of gingival recession following orthodontic treatment.