Effects of pentoxifylline and verapamil on sperm motility
Pentoxifyllin ve verapamilin sperm hareketliliği üzerine etkileri
- Tez No: 909970
- Danışmanlar: PROF. DR. J.S.M. HUTCHİNSON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Aberdeen
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üreme Biyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu proje, Pentoksifilin, fosfodiesteraz inhibitörleri ve bir Ca++ blokeri olan olan Verapamilin seyreltilmiş semene ait sperm hareketliliği üzerindeki etkisini incelenmiştir. Bu çalışma, Aberdeen üniversitesinedeki Carmbrogie çiftliğinde bulunan melez domuzlardan toplanan seyreltilmiş spermalar kullanılmıştır. Denemenin amacı, pentoksifilin ve verapamil'in seyreltilmiş spermanın ileri hareketliliği ve canlılığı üzerine etkisinin olup olmadığını belirlemek ve ikinci olarak her iki ilacın farklı kombinasyonlarda ve sürelerde eklenmesinin ileri hareketliliği nasıl etkilediğini belirlemektir. Tüm deneyler için 20 µl 0,4 mM pentoksifilin ve 20 µl 0,1 mM verapamil kullanılmıştır. Seyreltilmiş spermanın pentoksifilinle muamelesi, kontrol ve verapamil ile muamele edilen örneklerle karşılaştırıldığında, fosfodiesterazı inhibe ederek ve cAMP seviyesini yükselterek ileri hareketlilik üzerinde doğrudan anlamlı (p< 0.01) uyarıcı etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, pentoksifilinin zayıf hareketli semende bulunan spermler üzerindeki etkisinin çok önemli olduğu belirlenmiştir (p < 0.001). Öte yandan verapamil ilavesi, kontrole kıyasla Ca girişini bloke ederek ileri hareketliliği önemli ölçüde (p < 0.05) azalttığı belirlenmiştir. Verapamil uygulanan örneklere pentoksifilin eklenmesi ileri hareketliliği artırırken, pentoksifilin üzerine verapamil eklenmesi istatistiksel olarak anlamlı bir etki yaratmadığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, tek başına veya verapamil ile muamele sonrası pentoksifilin eklenmesinin ileriye doğru hareketliği arttığı belirlenmiştir. Ayrıca, verapamil ilavesi ileri yönlü motilite üzerinde negatif bir etkiye sahipti, ancak bu etkinin pentoksifilin muamelesi sonrasında anlamlı olmadığı belirlenmişir.
Özet (Çeviri)
This project examined the effect of Pentoxifylline, phosphodiesterase inhibitors, and Verapamil, a Ca blocker, on the forward motility of diluted semen. This study was carried out with diluted semen collected from the crossbred boars at Carnbrogie farm in Aberdeen. The first objective of the experimental studies was to determine whether Pentoxifylline and verapamil have an effect on the forward motility and viability of diluted semen, and second to determine how addition of both drug in different combination and time influence the forward motility. 20 μl of 0.4 mM pentoxifylline and 20 ul of 0.1 mMverapamil were used for all experiment. Treatment of diluted semen with pentoxifylline had a direct significant (p 0.01)stimulatory effect on the forward motility by inhibiting the phosphodiesterase and by elevating cAMP level, compared to control and verapamil treated sample. Further, the most significant (p < 0.001) effect of pentoxifylline was the effect on the poorly motile semen. On the other hand, addition of verapamil significantly (p < 0.05) decreased the forward motility, by blocking Ca influx, compared to control. While, addition of pentoxfylline on verapamil treated sample increased the forward motility, addition of verapamil on pentoxfylline did not have statistically significant effect, compared to control. In conclusion, addition of pentoxifylline alone or after verapamil increased forward motility. On the other hand, addition of verapamil had a negative effect on forward motility but this effect was not significant after pentoxifylline treatment.