Sensörial aktivasyon egzersizlerinin anaerobik güç parametreleri üzerine akut etkisi
The acute effects of sensory activation exercises on anaerobic power parameters
- Tez No: 909986
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZEKİ ÖZKOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmada, görsel sistem ve vestibüler sistem sensörial aktivasyon egzersizlerinin anaerobik güç parametreleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışmaya, 18 profesyonel kadın voleybolcu katılmıştır (Boy: 183,44±5,59 cm; Vücut Ağırlığı: 69,00±4,47 kg; Yaş: 19,22±0,81 yıl; BMI: 20,51±1,12 kg/m2). Katılımcıların skuat sıçrama yüksekliği (SSY), dikey sıçrama yüksekliği (DSY), 15 saniyelik tekrarlı sıçrama ortalama yüksekliği (TSY), eksantrik katılım oranı (EKO), bacak sertliği (BS), zirve güç çıktısı (ZG) ve anaerobik güç çıktısı (AnA) değerlendirilmiştir. Görsel sistem aktivasyon protokolü, akıcı takip ve sakkadik göz hareketlerini içeren egzersizlerin monitör üzerinde sunulmasıyla gerçekleştirilmiştir. Egzersizler sırasında katılımcılar, bir göz kapalı şekilde baş sabitlenmiş bir pozisyonda oturmuştur. Akıcı takip egzersizi sırasında katılımcılar, yatay eksende hareket eden bir hedefi izlerken, sakkadik egzersizlerde rastgele beliren hedefe hızlı görsel sabitleme hareketleri gerçekleştirmiştir. Vestibüler sistem aktivasyonu için başın ekstansiyon-fleksiyon, rotasyon ve lateral fleksiyon hareketlerini içeren egzersizler gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar, oturur pozisyonda, gözler kapalı şekilde uygulanan egzersizler sırasında köpük pedler ile baş pozisyonları stabilize edilmiştir. Bu hareketler sırasında, frekans metronom ile kontrol edilmiştir. Verilerin analizi için SPSS 22 kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p0,05). Görsel sistem sensörial aktivasyonu sonrasında SSY (p=0,043) ve DSY (p=0,028) parametrelerinde anlamlı bir düşüş tespit edilirken, BS parametresinde anlamlı bir artış (p=0,015) gözlenmiş, diğer parametrelerde anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of visual and vestibular system sensory activation exercises on anaerobic power parameters were examined. The study included 18 professional female volleyball players (Height: 183.44±5.59 cm; Weight: 69.00±4.47 kg; Age: 19.22±0.81 years; BMI: 20.51±1.12 kg/m2). Participants were evaluated for squat jump (SJ), countermovement jump (CMJ), mean height of repeated jumps in 15 seconds (RJ), eccentric utilization ratio (EUR), leg stiffness (LS), peak power output (PP), and anaerobic power output (AnA). The visual system activation protocol involved exercises targeting smooth pursuit and saccadic eye movements, presented on a monitor. During the exercises, participants sat in a fixed head position with one eye covered. In the smooth pursuit exercise, participants tracked a horizontally moving target, while in the saccadic exercise, they performed rapid visual fixation movements on randomly appearing targets. The vestibular system activation included exercises involving head extension-flexion, rotation, and lateral flexion movements. Participants performed these exercises in a seated position with eyes closed, and their head positions were stabilized using foam pads. The frequency of head movements was controlled using a metronome. Data analysis was performed using SPSS 22, with the significance level set at p0.05). Following visual system sensory activation, significant decreases were noted in SJ (p=0.043) and CMJ (p=0.028), while a significant increase was observed in LS (p=0.015), no significant differences were found in other parameters (p>0.05).