2019 yerel seçimlerinde yeni medya araçlarının siyasal propaganda aracı olarak kullanılması: Ankara Büyükşehir Belediyesi seçimleri örneği
The use of new media tools as political propaganda tools in the 2019 local elections: The case of Ankara Metropolitan Municipality elections
- Tez No: 909987
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmayla siyaset ve iletişim disiplinlerinin ortak noktası olarak bilinen siyasal iletişim kavramının ele alınarak günümüz koşullarında siyasal iletişimin en önemli araçları arasında yer alan sosyal medyanın propaganda aracı olarak kullanımına ilişkin bilgilere yer verilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda 2019 yılında gerçekleştirilen yerel seçimlerde Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adaylığını koyan Cumhur İttifakı adayı Mehmet Özhaseki ve Millet İttifakı adayı Mansur Yavaş'ın Twitter üzerinden seçim sürecinde paylaştığı görsellere ve Facebook ve Instagram gibi diğer sosyal medya platformlarında yer alan içeriklere ilişkin genel bilgilere yer verilmiştir. Twitter adlı sosyal medya platformunun genel olarak siyasi amaçlı bir yapıda olması nedeniyle araştırmada her iki adayın paylaşımları farklı propaganda türleri kapsamında incelenmiştir. Yapılan araştırma sonucunda beyaz propaganda faaliyetini Mansur Yavaş'ın daha fazla yaptığı tespit edilmiştir. Adayların ekonomik propaganda faaliyetlerine bakıldığında sosyal medya üzerinden eşit paylaşım yaptıkları tespit edilmiştir. Adayların siyasal propaganda faaliyetlerine bakıldığında sosyal medya üzerinden Mansur Yavaş'ın daha çok paylaşımda bulunduğu tespit edilmiştir. Adayların kültürel propaganda faaliyetlerine bakıldığında sosyal medya üzerinden Mehmet Özhaseki'nin daha çok paylaşımda bulunduğu tespit edilmiştir. Adayların gri propaganda faaliyetlerine bakıldığında sosyal medya üzerinden Mansur Yavaş'ın daha çok paylaşımda bulunduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak her iki adayda sosyal medyayı hem siyasi iletişim aracı hem propaganda aracı hem de seçim kampanyalarının duyurulması için tercih ettikleri söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to discuss the concept of political communication, which is known as the common point of politics and communication disciplines, and to include information about the use of social media, which is one of the most important tools of political communication in today's conditions, as a propaganda tool. For this purpose, general information about the visuals shared by the People's Alliance candidate Mehmet Özhaseki and the Nation Alliance candidate Mansur Yavaş, who was the candidate for Ankara Metropolitan Municipality in the local elections held in 2019, during the election process on Twitter and the content on other social media platforms such as Facebook and Instagram are included. Due to the fact that the social media platform called Twitter is generally politically motivated, the posts of both candidates were examined within the scope of different types of propaganda in the research. As a result of the research, it was determined that Mansur Yavaş did more white propaganda activities. When the economic propaganda activities of the candidates were examined, it was determined that they shared equally on social media. When the political propaganda activities of the candidates were examined, it was determined that Mansur Yavaş shared more on social media. When the cultural propaganda activities of the candidates were examined, it was determined that Mehmet Özhaseki shared more on social media. When the gray propaganda activities of the candidates were examined, it was determined that Mansur Yavaş shared more on social media. As a result, it can be said that both candidates prefer social media both as a political communication tool, a propaganda tool and for announcing their election campaigns.