Çin Halk Cumhuriyeti'nin 'Bir Kuşak Bir Yol' projesi kapsamında Karabağ Savaşı
Karabakh War within the scope of the 'One Belt One Road' project of the People's Republic of China
- Tez No: 909989
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ SAMİR MERDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu tez, Çin Halk Cumhuriyeti'nin“Bir Kuşak Bir Yol”Projesi ile II. Karabağ Savaşı'nın etkileşimini ve bu etkileşimin Kafkasya'nın güvenliği ve kalkınması üzerine etkilerini incelemektedir. Tez, Çin Halk Cumhuriyeti'nin hem bölgesel hem de küresel bir güç olarak nasıl konumlandığını,“Bir Kuşak Bir Yol”Projesi aracılığıyla bölgesel kalkınma ve güvenlik yapıları üzerindeki etkilerini ve bu sürecin II. Karabağ Savaşı'nın dinamikleriyle nasıl iç içe geçtiğini ele almaktadır. Bulgular,“Bir Kuşak Bir Yol”Projesinin bölgesel kalkınmayı teşvik etme potansiyeline rağmen, bölgesel güvenlik meselesinde yeni gerilimler yarattığını göstermektedir. Tez, Çin Halk Cumhuriyeti'nin dış politikası ve“Bir Kuşak Bir Yol”Projesinin, bölgesel çatışmalar üzerindeki etkilerini ortaya koyarak bölgesel güvenlik politikalarının yeniden değerlendirilmesi için önemli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the interaction of the People's Republic of China's“One Belt One Road”Project and the II. Karabakh War and the effects of this interaction on the security and development of the Caucasus. The thesis discusses how the People's Republic of China is positioned as both a regional and global power, its effects on regional development and security structures through the“One Belt One Road”Project, and how this process is intertwined with the dynamics of the II. Karabakh War. The findings show that, despite the potential of the“One Belt One Road”Project to promote regional development, it creates new tensions on the issue of regional security. The thesis provides important information for the re-evaluation of regional security policies by revealing the effects of the foreign policy of the People's Republic of China and the“One Belt One Road”Project on regional conflicts.