Üniversite öğrencilerinin siber aylaklık davranışları ile akıllı telefon bağımlılıkları arasındaki ilişkinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of the relationship between university students' cyberlooking behavior and smartphone addiction in terms of some variables
  1. Tez No: 909990
  2. Yazar: EMRULLAH KIZILCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinin siber aylaklık davranışlarının akıllı telefon bağımlılıklarına olan etkisini belirlemektir. Bu amaçla siber aylaklık davranışlarının paylaşım yapma, alışveriş, durum güncelleme, içerik erişimi ve oyun/bahis alt boyutlarının akıllı telefon bağımlılığı üzerine olan etkisi araştırılmıştır. Araştırmanın bağımsız değişkenleri; siber aylaklık davranışları, cinsiyet, sınıf düzeyi, günlük internet kullanım süresi olarak belirlenmiştir. Bağımlı değişken ise akıllı telefon bağımlılığı olarak belirlenmiştir. Yapılan çalışmada üniversite öğrencilerinin siber aylaklık davranışları ve akıllı telefon bağımlılıkları arasındaki ilişki değerlendirildiğinden dolayı bu çalışma genel tarama modellerinden olan ilişkisel tarama modelindedir. Araştırmanın örneklemini Atatürk Üniversitesi'nde farklı bölümlerde eğitim görmekte olan 539 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında veri toplamak için; Kişisel Bilgi Formu, Siber Aylaklık Ölçeği ve Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği olmak üzere üç ölçme aracı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda üniversite öğrencilerindeki siber aylaklık davranışlarının akıllı telefon bağımlılık düzeyleri üzerinde pozitif yönde önemli bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Analiz sonuçları, siber aylaklık ve akıllı telefon bağımlılığı arasında güçlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Cinsiyete göre yapılan analizlerde, siber aylaklık puanlarında kadınların erkeklere göre daha düşük olduğu görülmüştür. Sınıf düzeylerine göre yapılan analizlerde, siber aylaklık puanlarında sınıf düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Günlük internet kullanım süresine göre yapılan analizler, günlük internet kullanım süresi arttıkça siber aylaklık puanlarının arttığını ve farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğunu göstermiştir. Bu araştırmada üniversite öğrencilerindeki siber aylaklık davranışlarının akıllı telefon bağımlılık düzeyleri üzerinde pozitif yönde önemli bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın sonucuna bir bütün olarak baktığımızda, siber aylaklık davranışlarının bazı demografik faktörlere göre farklılaşabileceği, özellikle internet kullanım süresi ve cinsiyet gibi faktörlerin bu davranışlar üzerinde belirgin bir etkiye sahip olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the effect of university students' cyberloafing behavior on their smartphone addiction. For this purpose, the effects of sharing, shopping, status updating, content access and gaming/betting sub-dimensions of cyberloafing behaviors on smartphone addiction were investigated. Independent variables of the research; Cyberloafing behaviors were determined as gender, grade level, and daily internet usage time. The dependent variable was determined as smartphone addiction.Since the study evaluated the relationship between cyberloafing behaviors and smartphone addictions of university students, this study is in the relational scanning model, which is one of the general scanning models. The sample of the research consists of 539 students studying in different departments at Atatürk University. To collect data within the scope of the research; Three measurement tools were used: Personal Information Form, Cyberloafing Scale and Smartphone Addiction Scale. As a result of the research, it was determined that cyberloafing behaviors in university students had a significant positive effect on smartphone addiction levels. The analysis results showed that there is a strong and statistically significant relationship between cyberloafing and smartphone addiction. Analyzes based on gender showed that women had lower cyberloafing scores than men. In the analyzes made according to grade levels, no statistically significant difference was found between grade levels in cyberloafing scores. Analyzes based on daily internet usage time showed that cyberloafing scores increased as daily internet usage time increased and the difference was statistically significant. In this research, it was determined that cyberloafing behaviors in university students had a significant positive effect on smartphone addiction levels. When we look at the results of the research as a whole, it is seen that cyberloafing behaviors may differ according to some demographic factors, and especially factors such as internet usage time and gender have a significant effect on these behaviors.