Çin Halk Cumhuriyeti doğrudan yabancı yatırımlarının bir kuşak bir yol girişimi perspektifinden sektörel analizi
Sectoral analysis of foreign direct investment in the people's Republic of China from the perspective of the one belt one road initiative
- Tez No: 926120
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET YUNUS ŞİŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çalışmamızda Çin Halk Cumhuriyeti tarafından gerçekleştirilen ve küresel ekonomide ciddi yer kaplayan doğrudan yabancı yatırımları ele aldık. Çin Halk Cumhuriyeti tarafından 2013'te deklare edilen Kuşak Yol Girişimi projesi kapsamında olan doğrudan yabancı yatırımlara sektörel bir bakış açısından odaklanarak, Çin ekonomisinde oluşturduğu etkileri analiz etmeyi amaçladık. İlk bölümde doğrudan yabancı yatırımları teori bazında bütünüyle ele aldık ve ülke ekonomilerine, dış ticaretlerine olan öneme değindik. Ek olarak küresel ve Türkiye ekonomisi için önemini inceledik. İkinci bölümde dünyada öne çıkan yabancı yatırımcı ülkeleri ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin DYY'sini küresel ölçekte ve Türkiye ekonomisindeki yer alan kısmını inceledik. Bunları yaparken sektörel bakış açısını odak noktamız yaptık. Analiz bölümünde ise belirlediğimiz sektörlerdeki DYY gelişimini ele alarak Çin ekonomisinin bu yatırımlardan etkisini ölçtük. KYG ve Kovid-19 pandemisinin Çin DYY'si üzerinde sahip olduğu etkiyi ele aldık. Sonuçlarımıza göre; DYY'ler Çin Halk Cumhuriyeti ekonomisi için hayati bir öneme sahip olduğunu, ekonomik kalkınma ve dış ticareti arttırdığına ek olarak işsizliği azalttığını ve enflasyondan olumsuz etkilendiğini tespit ettik. Ayrıca ekonomik etkiye sahip olan Kovid-19 pandemisinin Çin toplam DYY'sini azalttığını da gözlemledik. Ayrıca KYG projesinin Çin ekonomisindeki; dış ticareti, ekonomik büyümeyi ve DYY miktarını arttırdığını da tespit ettik.
Özet (Çeviri)
In this study, we examined foreign direct investments made by the People's Republic of China, which occupy a significant place in the global economy.By focusing on foreign direct investments within the scope of the Belt and Road Initiative project announced by the People's Republic of China in 2013 from a sectoral perspective, we aimed to analyze its effects on the Chinese economy. In the initial section, we conducted a theoretical exploration of FDI, emphasizing its significance for national economies and international trade. Additionally, we examined its implications for the global and Turkish economic landscapes.Subsequently, we proceeded to the second part of our study, wherein we conducted a comprehensive analysis of the leading foreign investor nations worldwide and the FDI of the People's Republic of China on a global scale and within the Turkish economy. In this section, we employed a sectoral perspective to enhance our understanding. In the subsequent analysis section, we examined the development of FDI in the aforementioned sectors and assessed the impact of these investments on the Chinese economy. We also analyzed the impact of the Belt and Road Initiative (BRI) and the global pandemic of Coronavirus Disease 2019 (Covid-19) on Chinese FDI.According to the results of our study, we found that FDI plays a vital role in the economy of the People's Republic of China, promoting economic development and foreign trade, reducing unemployment, and being negatively affected by inflation. Furthermore, it was observed that the economic repercussions of the pandemic led to a contraction in China's aggregate FDI. We have also found that the BRI project has increased foreign trade, economic growth, and FDI in the Chinese economy.