Yaşlı bakım personelinin duygusal emek deneyimleri: Karaman örneği
Emotional labour experiences of elderly care staff: The case of Karaman
  1. Tez No: 910034
  2. Yazar: HAKAN YALÇIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP CEMALİ AKGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 329
Özet
Günümüzde ülkemizde yaşlı nüfusun artışıyla birlikte yaşlıların kurumsal bakım ihtiyacının niteliğinin ve hacminin de giderek artması söz konusudur. Bu durum, yaşlı bakım hizmetinin niteliğini yükseltmek amacıyla yaşlı bakım çalışanlarıyla çeşitli çalışmalar yapmayı gerekli kılmaktadır. Yaşlı bakım kurumları, mevcut insan kaynağını değerlendirirken yaşlı bakıcılarda olması gereken birtakım özelliklere ihtiyaç duyabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, yaşlı bakım hizmetlerinde faaliyet gösteren kurumların duygusal emek taleplerinin ve duygusal emek kurallarının nasıl üretildiğini, neler olduğunu ve bu taleplerin yaşlı bakım personeli üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden fenomenolojik desende tasarlanmıştır. Karaman'da bakım kurumlarında çalışan 30 yaşlı bakım personeli üzerinde bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Yapılan yarı yapılandırılmış bireysel görüşme sorularından elde edilen veriler dört kategoriye ayrılmıştır. İlk bölümde görüşmecilerin demografik özellikleri, ikinci bölümde duygusal emeğin kaynakları, üçüncü bölümde duygusal emeğin nasıl işlediği, dördüncü bölümde ise duygusal emeğin sonuçları değerlendirilmiştir. İçerik analiziyle duygusal emek, duygusal emeğe yönelik sorun alanları, bu sorun alanlarının sonuçları, bakıcıların duygu ifadesindeki en uygun davranışları ve bu ifadeleri kazanmak için önerilere ait toplam yirmi dört temaya ulaşılmıştır. Bu çalışma sonucunda, bireysel mizaç ve duygusal habitus yatkınlıklarının, bakım verenlerin yaşlılara yönelik duygusal emek davranışlarının niteliğini belirlediği tespit edilmiştir. Bulgular değerlendirildiğinde, duygusal çelişki yaşayan bakıcıların daha çok tükendiği ve duygusal emek sergilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, our country, the quality and volume of the need for institutional care of the elderly with the increase of the elderly are also increasing. This makes it necessary to carry out various studies with the elderly care workers in order to improve the quality of the elderly care service. Elderly care institutions may need some features that should be available to their in elderly caregivers when evaluating the existing human resource. The aim of this study is to reveal how the emotional labor demands and emotional labor rules of the institutions operating in the elderly care services are produced, what they are and the effects of these demands on the elderly care personnel. The research is designed in phenomenological pattern, one of the qualitative research methods. A survey was conducted on 30 elderly care personnel in Karaman who worked caregivers institutions. The data obtained from the semi-structured individual interview questions were divided into four categories. In the first section, demographic characteristics of the interviewers, in the second section, sources of emotional labor, in the third sections, how emotional labor works, in the fourth section, the results of emotional labor were evaluated. With content analysis emotional labor, problem areas for emotional labor, results of these problem areas, optimal behavior in expressing feelings of care personel and related to suggestions to gain these statements total twenty four themes were reached. At the end of the study, it was found that individual temperament and emotional habitus predispositions determine the quality of caregivers' emotional labour behaviours towards the elderly. When the findings were evaluated, it was concluded that caregivers who experienced emotional conflict were more exhausted and exhibited emotional labor.