Kamu diplomasisinde haber ajanslarının rolü: Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması haberleri ve Anadolu Ajansı örneği
The role of news agencies in public diplomacy: The case of Black Sea Grain Corridor Agreement news and Anadolu Agency
- Tez No: 910036
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TARIK TÜRKMENOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Halkla İlişkiler, Uluslararası İlişkiler, Journalism, Public Relations, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
İletişim, insanlığın temel bir ihtiyacı olarak bireyler ve toplumlar arasında bilgi ve duygu aktarımı sağlamaktadır ve dijitalleşme ile küresel bir boyuta taşınarak kültürel, ekonomik ve politik bağları güçlendirmiştir. Bu bağlamda küreselleşmenin etkisiyle devletlerin yalnızca resmi temsilciler aracılığıyla değil, doğrudan halklar üzerinden, farklı yol ve farklı şekillerde etkileşim kurma ihtiyacını doğurmuştur. Bu noktada da kamu diplomasisi kavramı ortaya çıkmıştır. Bu diplomasi türü, medya ve kültürel etkinlikler gibi araçlarla bir ülkenin kültürel değerlerini ve politikalarını tanıtmayı, kendi politikalarını başka ülke ve toplumlara ikna yoluyla benimsetmeyi hedefler. Birçok yöntem ve aracın kullanıldığı kamu diplomasisinde kitle iletişim araçları önemli bir yer tutarken, ulusal haber ajansları da bu sürecin stratejik unsurları olarak önem kazanmaktadır. Çalışmada diplomasi, kamu diplomasisi, kamu diplomasisinin aktörleri ve araçları, Türkiye'nin kamu diplomasisi araçları, medyanın ve haber ajanslarının kamu diplomasisindeki rolü açıklanmış; Türkiye'nin kamu diplomasisi araçlarından olan Anadolu Ajansı'nın, Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması sürecinde uluslararası kamuoyunda etki oluşturmak amacıyla, konuyla ilgili haberleri uluslararası kamuoyuna nasıl aktardığı araştırılmıştır. Bu doğrultuda, 22 Temmuz 2022 – 1 Ağustos 2022 tarihleri arasında konuyla ilgili Anadolu Ajansı internet sitesinde yer alan İngilizce haberler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Communication, as a fundamental human need, facilitates the transfer of information and emotions among individuals and societies. Through digitalization, it has evolved to a global dimension, thereby strengthening cultural, economic, and political connections. In this context, globalization has created a need for states to interact not only through official representatives but also directly with foreign publics in various ways and forms. Here, the concept of public diplomacy emerges. This type of diplomacy aims to promote a nation's cultural values and policies through tools like media and cultural events, seeking to persuade foreign societies to adopt its policies. In public diplomacy, where multiple methods and tools are employed, mass communication channels play a crucial role, and national news agencies have gained significance as strategic actors in this process. This study explains the concepts of diplomacy, public diplomacy, the actors and tools of public diplomacy, Turkey's public diplomacy instruments, and the roles of media and news agencies in public diplomacy. Additionally, it examines how Turkey's national news agency, Anadolu Agency, utilized the news related to the Black Sea Grain Corridor Agreement to influence the international public. For this purpose, English-language news articles on Anadolu Agency's website from July 22, 2022, to August 1, 2022, were analyzed.