Neolitik dönemde Göller Bölgesi'nde kadın figürinleri
Female figurines in the Lakes Region during the neolithic period
- Tez No: 910037
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEDRİC NİCOLAS YOHAN BODET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Yaklaşık 13.000 yıl önce başlayan Neolitik Dönem, insanların avcı-toplayıcı yaşam tarzından üretici bir yaşam tarzına geçişini simgeler. Anadolu'da ve“Bereketli Hilal”olarak bilinen bölgede tarım, hayvancılık ve yerleşik yaşam şekillenmeye başlamıştır. Neolitik" terimi, ilk kez 1865 yılında John Lubbock tarafından kullanılmıştır. Başlangıçta sadece ekonomiyle ilgili bir kavram olarak ortaya atılan bu terim, daha sonra Mezolitik Çağ buluntuları ile Tunç Çağı arasındaki yılları kapsayacak şekilde genişletilmiştir. Arkeologlar, çanak çömlek yapımı, tahıl üretimi, hayvan besleme ve cilalı taş aletlerin kullanımı gibi özellikleri Neolitik toplumlarla ilişkilendirmiştir. Anadolu Yarımadası'nda Neolitik Dönem'in sistematik olarak tanımlanması, 1957 yılında James Mellaart'ın Hacılar'da gerçekleştirdiği kazılarla başlamıştır. O dönemde uzmanlar arasında Anadolu'daki Neolitik Dönem'in varlığına dair şüphecilik yaygınken, Mellaart bu dönemin Anadolu'da güçlü bir şekilde temsil edildiğini savunmuş ve bu görüşüyle büyük yankı uyandırmıştır. Mellaart, D. French ile birlikte Anadolu Yarımadası'nı yeni bir perspektifle taramalarla zemin hazırlamış ve Neolitik Dönem'in Anadolu'daki varlığını kanıtlayan önemli sonuçlar doğurmuştur. Göller Bölgesi'nde Neolitik Dönem'e tarihlenen kazılarla ilgili yapılan araştırmalar neticesinde, bu kazılar hakkında ayrıntılı bilgiler aktarılmıştır. Tabakaların tarihlendirilmesi ve keşfedilen buluntularla ilgili çeşitli bilgiler paylaşılmış; özellikle figürinler ve heykelciklerin bulundukları tabakalar hakkında detaylar sunulmuştur. Araştırma konumuzda ele alınan Neolitik Dönem'e ait höyük tabakalarında toplam 73 kadın figürini ve heykelciği bulunmuş olup, bunlar üzerine çalışmalar yürütülmüştür. Çoğunluğu Erken Neolitik ile Geç Neolitik Dönem'e tarihlenen bu figürinlerin görünümü, varsa renkleri, boyutları ve hammaddeleri hakkında bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Neolithic Period, which began approximately 13,000 years ago, marks the transition of human societies from a hunter-gatherer lifestyle to a productive way of life. In Anatolia and the region known as the“Fertile Crescent,”agriculture, animal husbandry, and settled living began to take shape. The term“Neolithic”was first introduced by John Lubbock in 1865. Initially proposed as a concept solely related to economics, this term was later expanded to encompass the years between the Mesolithic finds and the Bronze Age. Archaeologists have associated features such as pottery production, grain cultivation, animal domestication, and the use of polished stone tools with Neolithic societies The systematic identification of the Neolithic Period in the Anatolian Peninsula began in 1957 with the excavations conducted by James Mellaart at Hacılar. At that time, skepticism about the existence of the Neolithic Period in Anatolia was widespread among experts, but Mellaart argued that this period was strongly represented in the region, a view that garnered significant attention. Together with D. French, Mellaart laid the groundwork for a new perspective on the exploration of the Anatolian Peninsula, producing important findings that confirmed the existence of the Neolithic Period in Anatolia As a result of the research conducted on the excavations dating to the Neolithic Period in the Lakes Region, detailed information about these excavations has been provided. Various details regarding the dating of the layers and the discovered artifacts have been shared, with particular emphasis on the layers in which figurines and statuettes were found. In the mound layers from the Neolithic Period, which is the focus of our research, a total of 73 female figurines and statuettes have been discovered, and studies have been conducted on these. Information has been provided on the appearance, colors (if any), sizes, and raw materials of these figurines, most of which date to the Early and Late Neolithic Periods