4-boyutlu Öklid uzayında tip-2 kuaterniyonik çatıya göre kuaterniyonik eğrilerin evolüsyonu
The evolution of quaterniyonic curves according to type-2 quaterniyonic frame in 4-dimensional Euclidean space
- Tez No: 910045
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER GÖKMEN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 28
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmı için ayrılmıştır.İkinci bölümde, Öklid uzayında temel kavramlar verilmiştir. Ayrıca, reel kuaterniyonlar ve reel kuaterniyonik eğrilere ait temel kavramlar, tanımlar ve kuaterniyonik eğri tanımı verilmiştir.Üçüncü bölümde, Q da elastik olmayan kuaterniyonik eğri akışı ele alınmıştır. Bu bölümde reel kuaterniyonik eğri için akışı tanımlanmış ve elastik olmama koşulu verilmiştir.Dördüncü bölüm bu çalışmanın orijinal kısmını oluşturmaktadır. Bu bölümde reel kuaterniyonik eğri için tip-2 kuaterniyonik çatıya göre akış tanımlanmış ve elastik olmama koşulu ele alınmıştır. Tip-2 kuaterniyonik çatıya göre çatı elemanlarının ve eğriliklerinin evolüsyon denklemleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. The first section is reserved for the introduction. In the second chapter, basic concepts in Euclidean space are given. Additionally, the basic concepts, definitions and curve gray definition of real quaternions and real quaternion curves are given. ˘ In the third part, E In Figure 4, inelastic quaternionic curve flow is discussed. Same Also, in this section, the flow is defined for the real quaternionic curve and the inelastic condition is given. It is discussed. The fourth chapter constitutes the original part of this study. In this section, real The flow is defined for the quaternionic curve and the inelastic condition of the flow of the curve is discussed. truck.