Hemşirelerin sağlık bakımında kalite sorumluluğu ölçeği'nin türkçe'ye uyarlanması: Geçerlilik ve güvenilirlik çalışması
In health care of nurses quality responsibility scale adaptation to turkish: Validity and reliability study
  1. Tez No: 910044
  2. Yazar: MUAZZEZ KIZILTEPE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU TİMUÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Hemşirelerin Sağlık Bakımında Kalite Sorumluluğu Ölçeğinin Türkçe'ye uyarlanarak hemşire örneklemi üzerinde geçerlik ve güvenirliğini göstermek amacıyla planlanan bu çalışma, metodolojik tasarımdadır. Kalite literatürde istenilen amaçlara uygun bir şekilde devamlı iyileştirme ve başarı olarak tanımlanmaktadır. Çalışmada örneklem seçimi için herhangi bir yöntem kullanılmamış, ölçek madde sayısının en az beş ile on katı arasında olacak şekilde hemşireye ulaşılması amaçlanmış, 514 hemşire çalışmaya dahil edilmiştir. İngilizceden Türkçeye çevirisi yapıldıktan sonra ölçek uzman görüşüne sunulmuştur. Ölçeğin değerlendirilmesinde kapsam geçerliği, yapı geçerliği, madde analizi, Kaiser Meyer Olkin–Bartlett testleri, doğrulayıcı ve açıklayıcı faktör analizleri ve Cronbach alfa güvenirlik katsayısı kullanılmıştır. Ölçeğin kapsam geçerlik indeksi 0.97 bulunmuştur. Ölçeğin madde toplam puan korelasyon değerlerinin r=0,342 ile 0,659 arasında değiştiği saptanmıştır. Cronbach alfa iç tutarlılık katsayısı 0,942 ile güvenilir bulunmuştur. Doğrulayıcı ve açıklayıcı faktör analizleri sonucunda çok faktörlü yapıda faktör yüklerinin 0,526-0,838 arasında değiştiği, ölçek ifadelerinin toplam varyansın yüzde 57,387'sini açıkladığı belirlenmiştir. Yapılan analizler sonucunda Hemşirelerin Sağlık Bakımında Kalite Sorumluluğu Ölçeğinin Türkçe'de geçerli ve güvenilir olduğu belirlenmiştir. Ölçeğin farklı çalışmalarda ve farklı örneklem gruplarında test edilmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
This study, planned to demonstrate the validity and reliability of the Nurses' Responsibility for Quality in Health Care Scale by adapting it to Turkish on a sample of nurses, has a methodological design.Quality is defined in the literature as continuous improvement and success in accordance with the desired objectives. No method was used for sample selection in the study, the aim was to reach nurses at least five to ten times the number of scale items, and 514 nurses were included in the study.After being translated from English to Turkish, the scale was presented to expert opinion.Content validity, construct validity, item analysis, Kaiser Meyer Olkin–Bartlett tests, confirmatory and explanatory factor analyzes and Cronbach's alpha reliability coefficient were used to evaluate the scale.The content validity index of the scale was found to be 0.97.It was determined that the item-total score correlation values ​​of the scale varied between r = 0.342 and 0.659.Cronbach's alpha internal consistency coefficient was found to be reliable with 0.942.As a result of confirmatory and explanatory factor analyses, it was determined that the factor loadings in the multi-factor structure varied between 0.526-0.838, and the scale expressions explained 57.387 percent of the total variance.As a result of the analysis, it was determined that the Nurses' Responsibility for Quality in Health Care Scale is valid and reliable in Turkish.It is recommended that the scale be tested in different studies and different sample groups.