Premalign ve malign uterin serviks lezyonlarında p53 immünoreaktivitesi ve human papillomavirüs ilişkisi
- Tez No: 91005
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER KELEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Ill ÖZET Uterin serviksin Human Papilloma Virüs (HPV) enfeksiyonu kondiloma, premalign lezyonlar ve invaziv kanserleri içeren hastalıklar spektrumu ile ilişkilidir. Özel HPV tipleri özellikle tip 16, yüksek grade lezyonlar ve invaziv karsinomlarla kuvvetli ilişki gösterir. Bu HPV tipi ile enfeksiyonun, hastanın yüksek progresyon riski taşıdığını düşündürür. Bu amaçla premalign ve malign 59 serviks lezyonunda HPV 16 varlığını, ayrıca insan kanserlerinde en sık görülen sellüler tümör süpresör gen ürünü p53 onkoprotein immünoreaktivitesini araştırmayı amaçladık. Çalışmamızda sonuç olarak, yüksek grade lezyon ve invaziv karsinomda daha fazla olmak üzere, çoğu lezyonlarda HPV 16 pozitifliği ve servikal intraepitelial neoplaziden invaziv kansere doğru progresif p53 onkoprotein artışı gösterildi.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Human papillomavirus infection of uterine cervix is associated with the disease spectrum including condyloma, premalign lesions and invasive cancers. Special HPV types, especially type 16, show strong relationship with high grade lesions and invasive carcinomas. With this HPV type, infection makes one think that the patient has carried high progression risk. With this purpose, we tried to invastigate p53 oncoprotein ımmunoreactivity -cellular tumor supressor gene product- seen mostly in human cancers. Consequently, In our study, on account of more in invasive carcinomas and high grade lesions, HPV 16 positivity in most lesions and the increase of progressive p53 oncoprotein from cervical intraepithelial neoplasi to invasive cancer were indicated.