Anterior omuz çıkıklarında sandalye tekniği (chair method) ile kocher tekniği arasında acil servis taburculuk süreleri ve başarı oranının karşılaştırılması
Comparison of emergency department discharge times and success rate between the chair method and the kocher technique in anterior shoulder dislocations
- Tez No: 910064
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN BEDEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Amaç: Omuz çıkığı, hastaların sıklıkla acil servislere başvurmasına neden olan yaygın bir sorundur ve sıklıkla anterior omuz çıkıkları olarka karşımıza çıkar. Farklı yöntemler ile redükte ederken, uygulama süresi doğabilecek komplikasyonlar ve ağrı durumu önemli bir yer tutur. Bizde bu çalışmada başarı oranları ve redüksiyon kolaylığı (redüksiyon süresi), komplikasyon riskleri ve her redüksiyon tekniğiyle ilişkili ağrı seviyelerine dayalı olarak Kocher ve Chair yöntemlerini karşılaştırdık. Yöntem: SBU Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi prospektif olarak gerçekleştirilen çalışmaya, 18 yaş üzerindeki omuz çıkığı tespit edilen hastalar dahil edildi. Çalışmaya kabul edilen hastalardan demografik veriler, travma şekli ve işlem sonuçları kayıt altına alınarak incelendi. Katılımcılar bilgisayar tarafından oluşturulan rastgele sayı dizisi kullanılarak iki eşit gruptan birine (Chair ya da Kocher) rastgele atandı. Bulgular: Çalışmamıza toplam 71 hasta dahil edildi. Hastalardan 35'ine Kocher tekniği ile redüksiyon gerçekleştirilirken, 36'sına Chair tekniği ile redüksiyon gerçekleştirildi. Kocher uygulanan hastaların 2'si (%5,7) ve Chair uygulanan hastaların 2'si (%5,6) başarısız olarak sonuçlandı ve teknikler arasında başarı farkı görülmedi (p=0,386) ve işlem sürelesi olarak gruplar arasında anlamlı farklılık görülmedi (p=0,514).
Özet (Çeviri)
Objective: Shoulder dislocation is a common problem that frequently causes patients to visit emergency services and is often encountered as anterior shoulder dislocations. When reducing with different methods, application time, complications that may arise and pain status are important. In this study, we compared the Kocher and Chair methods based on success rates and ease of reduction (reduction time), complication risks and pain levels associated with each reduction technique. Method: Patients over the age of 18 who were diagnosed with shoulder dislocation were included in the prospective study conducted at SBU Antalya Education and Research Hospital. Demographic data, trauma type and procedure results of the patients accepted to the study were recorded and examined. Participants were randomly assigned to one of two equal groups (Chair or Kocher) using a random number sequence generated by the computer. Findings: A total of 71 patients were included in our study. While 35 of the patients underwent reduction with the Kocher technique, 36 underwent reduction with the Chair technique. Two patients (5.7%) who underwent Kocher and two patients (5.6%) who underwent Chair failed, and no difference in success was observed between the techniques (p=0.386) and no significant difference was observed between the groups in terms of procedure time (p=0.514).