Alevi kültür derneklerinin sosyal medya kullanım pratikleri: İstanbul, Ankara, İzmir örneği
Social media usege practices of Alevi cultural associations: Istanbul, Ankara, Izmir examples
  1. Tez No: 910072
  2. Yazar: YEŞİM AYLİN KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN AYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kültür, genel anlamda bir milletin maddi ve manevi tüm unsurlarının tümüdür. Milletlerin, yaşam şekilleri, örf ve adetleri, gelenek ve görenekleri, törenleri, inançları, eğlence biçimleri, dansları, bayramları, oyunları, mutfakları, giyim – kuşamları gibi birçok unsur 'kültür' denen olguyu meydana getirmektedir. Sosyal medya araçları, gelişen dijital teknolojik koşullar nedeniyle toplumu oluşturan bireylerin ve hatta kurumların ilgi odağı haline gelmiştir. Bireyler ve kurumlar varlıklarına işaret eden çeşitli olaylara dair paylaşımlar yapmaktadır. Söz konusu bu paylaşımlara birey ya da kurumların günlük yaşam ritüelleri dahil olabildiği gibi, görüş ve inançlarına yönelik paylaşımlar da dahil olmaktadır. Bu bakış açısı ile değerlendirildiğinde, dijital platformlarda varlık sürdürme amaçlı paylaşımların, sivil toplum kuruluşlarının da pratiklerinde yer aldığı görülmektedir. Bu çalışmanın genel amacı; Alevi Kültür Derneklerinin sosyal medya hesaplarını kullanım amaçları ve düzeylerini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda nicel ve nitel yöntem beraber kullanılmıştır. Bu doğrultuda çalışmada İstanbul, Ankara ve İzmir'de bulunan alevi kültür derneklerinin hesapları incelenmiştir. Niceliksel analizin ardından Alevi kültür derneklerinin sosyal medya yöneticileri ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler sonucunda sosyal medyayı haftalık kullandıkları, önemli gün gönderilerini paylaştıkları, genç ve orta yaş gruba hitap ettikleri gibi önemli sonuçlara ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda Alevi kültür derneklerinin sosyal medya kullanımlarına yönelik bulgular tartışma ve sonuç kısmında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Culture, in general terms, encompasses all material and spiritual elements of a nation. Elements such as nations' lifestyles, customs, traditions, rituals, beliefs, forms of entertainment, dances, festivals, games, cuisine, and attire constitute the phenomenon known as 'culture.' Due to evolving digital technological conditions, social media platforms have become a focal point for individuals and even institutions within society. Individuals and institutions share posts about various events signifying their existence. These posts may include daily life rituals as well as expressions related to views and beliefs. From this perspective, it can be observed that sharing to maintain a presence on digital platforms has also become a practice among non-governmental organizations. The primary purpose of this study is to identify the purposes and levels of social media usage of Alevi Cultural Associations. For this purpose, both quantitative and qualitative methods were employed. In this context, the social media accounts of Alevi cultural associations located in Istanbul, Ankara, and Izmir were examined. Following the quantitative analysis, interviews were conducted with the social media managers of Alevi cultural associations. The interviews revealed significant findings, such as their weekly social media usage, sharing posts on special days, and targeting both young and middle-aged groups. The findings regarding the social media usage of Alevi cultural associations are discussed in the discussion and conclusion sections of the study.