Travmatik ayak bileği modeli uygulanan sıçanlarda post-travmatik artrit oluşumunda sistemik metilsülfonilmetanın etkisi
The effect of systemic methylsulphonylmethane on the post-traumatic arthritis in rats applied with traumatic ankle model
- Tez No: 910071
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHTİYAR HABERAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Post-travmatik ayak bileği ostoartriti (PTAO), klinik olarak ayak bileğinin eklem içi uyumsuzluğu ile kendini gösterir ve ciddi ayak bileği ve komşu eklem morbiditesine neden olur. Bu deneysel çalışmada, PTAO hayvan modelinde daha önce denenmiş ve halen uygulanmakta olan eklem içi enjeksiyonlar ile oral Metilsülfonilmetan (MSM) tedavisinin fonksiyonel ve histopatolojik düzeyde tedavi etkinliğinin karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmaya 32 yetişkin dişi Sprague-Dawley sıçanı dahil edildi. Denekler 4 gruba ayrıldı (Grup 1: Kontrol, Grup 2: 0,06g/kg/gün MSM, Grup 3: 0,04mg/ µL Metilprednizolon (MP), Grup 4: 0,04 mg/ µL Hyaluronik Asit (HA)). Tüm deneklere sağ ayak bileği medial malleol osteotomisi uygulanarak PTAO modeli oluşturuldu. MSM, 0. Günden başlayarak 8. haftanın sonuna kadar her gün oral yoldan uygulanmaya başlandı. Olguların sağ ayak bileklerine ameliyat sonrası 2., 3. ve 4. haftada eklem içi enjeksiyonlar (MP ve HA) uygulandı. Tüm denekler 8. haftada radyolojik değerlendirmeden sonra sakrifiye edildi. Ardından fonksiyonel (hareket açıklığı) ve histopatolojik değerlendirme yapıldı.
Özet (Çeviri)
Post-traumatic ankle osteoarthritis (PTAO) is clinically manifested by intra-articular incompatibility of the ankle that causes severe ankle and adjacent joint morbidity. In this experimental study, it was aimed to compare the treatment efficacy of previously tried and still applied intra-articular injections and oral Methylsulfonylmethane (MSM) at functional and histopathological level in PTAO animal model. 32 adult female Sprague-Dawley rats were included in the study. The subjects were divided into 4 groups (Group 1: Control, Group 2: 0,06g/kg/day MSM, Group 3: 0,04 mg/ µL Methylprednisolone (MP), Group 4: 0,04 mg/ µL Hyaluronic Acid (HA)). PTAO model was created by applying right ankle medial malleolar osteotomy to all subjects. MSM was started to apply orally daily between day 0 to the end of 8 weeks. Intra-articular injections (MP and HA) were applied to the right ankles of the subject's 2nd,3rd and in the 4th week after surgery. All subjects were sacrificed after radiological evaluation at the 8th week. Subsequently, functional (range of motion) and histopathological evaluation was performed.