Secure banking and international tradedigitization using blockchain: Anarchitecture
Blockchaın kullanarak güvenli bankacılık ve uluslararası ticaretin dijitalleştirilmesi: Bir mimari
  1. Tez No: 910083
  2. Yazar: MOHAMMED SABAH HAMEED ALSALIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN
  4. Tez Türü: Doktora
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu Tez, yabancı malların ithalatı ile ilgili akreditif ve banka havaleleriyle ilişkili mevcut zorlukları değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Akıllı sözleşmelerin güvenlik özelliklerini ve kara para aklamayla mücadele önlemlerini entegre ederek geleneksel bankacılık uygulamalarının sınırlamalarını ele alan bir çözüm önermektedir. Tez, merkeziyetsizlik yoluyla belirli dezavantajların aşılabileceği ve yabancı mallarda özerk, hızlı ve güvenli bir uluslararası ticaretin önünün açılabileceğini ileri sürmektedir. Bu makalede özetlenen önerilen mimari, blok zinciri teknolojisinden yararlanarak uluslararası ticaret sisteminin güvenliğini ve verimliliğini artırmak üzere tasarlanmıştır. Potansiyel beklentileri belirlemek ve doğrulamak için karşılaştırmalı bir analiz ve fizibilite çalışması yürüten önceki bir çalışmaya dayanarak, araştırma geleneksel ticaret süreçlerinde bulunan sayısız sorunu vurgulamaktadır. Bu sorunlar arasında aracılarla ilgili zorluklar, bilgi gecikmesi ve güven yer almaktadır ve bunların hepsi birlikte ticaret sürecinin genel verimliliğini engellemektedir. Bu çalışma, blok zinciri teknolojisinin endüstriler ve işletme sınırları genelinde iş süreçlerini devrim niteliğinde değiştirmedeki dönüştürücü potansiyelini kabul ederek, üst düzey bir mimari tasarımının geliştirilmesine katkıda bulunmaktadır. Bu tasarım, blok zinciri ve akıllı sözleşme tabanlı süreçleri bir araya getiriyor ve tez,
Özet (Çeviri)
This Thesis aims to assess the existing challenges associated with letter of credit and bank transfers concerning the importation of foreign goods. It proposes a solution leveraging blockchain technology, integrating the security features of smart contracts and anti-money laundering measures to address the limitations of conventional banking practices. Through decentralization, the thesis suggests that certain drawbacks can be circumvented, paving the way for an autonomous, rapid, and secure international trade in foreign goods. The proposed architecture outlined in this paper is designed to enhance the security and efficiency of the international trading system by leveraging blockchain technology. Building upon a prior study that conducted a comparative analysis and feasibility study to identify and validate potential prospects, the research emphasizes the numerous issues inherent in traditional trade processes. These issues include challenges with intermediaries, information latency, and trust, all of which collectively impede the overall efficiency of the trade process. Recognizing the transformative potential of blockchain technology in revolutionizing business processes across industries and enterprise borders, this study contributes to the development of a high-level architecture design. This design incorporates blockchain and smart-contract-based processes, and the thesis goes beyond theoretical considerations by presenting a practical implementation.