Video oyunlarının çocuklarda şeker tüketimi miktarı, stres düzeyi ve bruksizme etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of video games on sugar consumption, stress levels, and bruxism in children
  1. Tez No: 910089
  2. Yazar: NARGIZ ZAKIYEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN ARIKAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Çalışmamızda, video oyunu oynayan ve oynamayan çocuklarda şeker tüketimi miktarı, stres düzeyi ve bruksizmin karşılaştırmalı olarak incelenmesi ve farklı türdeki video oyunlarının bu değişkenlere olası etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmaya, oyun oynayan ve oynamayan şeklinde alt gruplar oluşturularak yaşları 8-15 arasında değişen toplam 383 hasta (195 kız, 188 erkek) dahil edilmiştir. Araştırma verilerinin toplanması amacıyla, bireylerden velileri ile birlikte kişisel bilgileri içeren sosyodemografik veri anketi, video oyunu oynama düzeyini ölçmek için Video Oyunu Oynama Alışkanlıkları Anketi, şeker tüketimini tespit etmek için Şeker Tüketim Alışkanlığı Anketi ve stres seviyesini ölçmek için Stres Düzeyi Anketi sorularını cevaplamaları istenmiştir. Hastaların klinik muayenesinde bruksizm tanısı için AASM'nin (2014) belirlemiş olduğu tanı kriterleri kullanılmıştır. Erkeklerin oyun oynama oranı, kızlara göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Ayrıca, şiddet ve rekabet içeren oyunları erkeklerin, kızlara göre daha fazla tercih ettiği belirlenmiştir. Oyun oynayan ve oynamayanların haftalık ekmek, tahıl, cips, süt ürünü ve tatlı tüketimi farklılık gösterirken (p0,05). Şiddet içermeyen ve içeren oyun oynayanlarda haftalık ekmek, tahıl, tatlı tüketimi istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterirken (p0,05).
Özet (Çeviri)
Our study aimed to comparatively examine sugar consumption, stress levels, and bruxism in children who play and do not play video games, and to evaluate the possible effects of different types of video games on these variables. A total of 383 patients (195 girls, 188 boys) aged between 8 and 15 were included in the study, divided into subgroups of those who play and do not play games. To collect research data, participants were asked to answer a sociodemographic data questionnaire containing personal information with their parents, the Video Game Playing Habits Questionnaire to measure the level of video game playing, the Sugar Consumption Habits Questionnaire to determine sugar consumption, and the Stress Level Questionnaire to measure stress levels. The diagnosis of bruxism in the clinical examination of the patients was based on the diagnostic criteria established by the AASM (2014). It was found that the rate of playing games among boys was statistically significantly higher compared to girls. Additionally, boys were found to prefer violent and competitive games more than girls. There were differences in the weekly consumption of bread, cereals, chips, dairy products, and sweets between those who play and do not play games (p0.05). In those who play violent and non-violent games, there were statistically significant differences in weekly bread, cereal, and sweets consumption (p0.05).