Acil sağlık hizmeti sunan personelin mesleki kaygı düzeylerinin incelenmesi
Examination of occupational anxiety levels of personnel providing emergency health services
- Tez No: 910190
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENAN GÖZLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Sağlık hizmetlerinin sağlanmasında acil sağlık hizmeti sunan personelin sağlık sistemi içerisinde önemli bir yere sahip oldukları yadsınamaz bir gerçektir. Acil durumlarda bireylere ilk müdahaleyi gerçekleştiren acil sağlık hizmeti sunan personel hastalıklara yakalanma, fiziki veya sözel şiddete maruz kalma, yaralanma, uzun çalışma saatleri, stres gibi birçok sorun ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bu sorunlar da acil sağlık hizmeti sunan personelde mesleki kaygıya yol açabilmektedir. Bu araştırmanın amacı, acil sağlık hizmeti sunan personelin mesleki kaygı düzeylerinin incelenmesidir. Araştırmanın evrenini Mersin Silifke Devlet Hastanesi acil servisinde ve Mersin İl Ambulans Servisi Başhekimliği'ne bağlı Silifke 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonlarında görev yapan sağlık personeli oluşturmaktadır. Araştırmaya acil sağlık hizmeti sunan 188 personel katılmıştır. Personelin mesleki kaygı düzeyini değerlendirmek için Postacı ve arkadaşları tarafından geliştirilen ''Acil Sağlık Hizmeti Sunan Personelin Mesleki Kaygı Ölçeği'' kullanılmıştır. Bu ölçek 5'li Likert tipi olup bedensel, fiziksel ve hayati kaygılar (BFHK) ile ortam, personel, ekipman ve çevresel faktörlere ilişkin kaygılar (OÇEÇFK) olmak üzere iki boyutta mesleki kaygıyı değerlendirmektedir. Acil sağlık hizmeti sunan personelin mesleki kaygı ölçeği toplam puanından aldıkları en düşük puan 51, en yüksek puan 108 ve toplam puan ortalaması 86,69±11,26'dır. Acil sağlık hizmeti sunan personelin mesleki kaygı düzeylerine yönelik değerlendirmelerinin sosyo-demografik özelliklerine ve çeşitli değişkenlere göre incelenmesinde yaş, meslekteki çalışma süresi, haftalık çalışma süresi, eğitim durumu, acil durum kodları hakkındaki bilgi durumu, trafik kazası vakalarıyla karşılaşıldığındaki kaygı düzeyine göre istatistiksel açıdan anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
It is an undeniable fact that emergency health service personnel have an important place in the health system in the provision of health services. Emergency health service personnel, who provide first aid to individuals in emergency situations, may face many problems such as catching diseases, being exposed to physical or verbal violence, injuries, long working hours, and stress. These problems can also lead to occupational anxiety in emergency health service personnel. The purpose of this research is to examine the occupational anxiety levels of emergency health service personnel. The universe of the research consists of healthcare personnel working in the emergency department of Mersin Silifke State Hospital and Silifke 112 Emergency Health Services Stations affiliated to the Mersin Provincial Ambulance Service Chief Physician. 188 personnel providing emergency health services participated in the study. To assess the occupational anxiety level of the personnel, the ''Occupational Anxiety Scale of Personnel Providing Emergency Health Services'' developed by Postacı et al. was used. This scale is a 5-point Likert type and evaluates occupational anxiety in two dimensions: physical, bodily and vital concerns (BFHK) and concerns about the environment, personnel, equipment and environmental factors (OCEFK). The lowest score that emergency health service personnel received from the occupational anxiety scale was 51, the highest score was 108, and the total score average was 86.69±11.26. In the examination of the evaluations of the occupational anxiety levels of the emergency health service personnel according to their socio-demographic characteristics and various variables, no statistically significant difference was found according to age, length of service in the profession, weekly working hours, education status, knowledge about emergency codes, and anxiety level when faced with traffic accident cases (p>0.05).