Hindistan'ın baharat dış ticaret yapısı ve rekabet analizi
India's spice foreign trade structure and competition analysis
  1. Tez No: 910201
  2. Yazar: DAYA ZAKEER KIZHISSERY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE IŞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarım İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tezin amacı, Hindistan'ın tarım ürünleri ihracatında önemli bir yeri olan yedi ana baharatın ihracatının dünya ticaretindeki yerini ve rekabet gücünü ortaya koymaktır. Rekabet analiz yöntemlerinde kullanılan 2003-2022 yıllarına ait makro veriler konuyla ilgili uluslararası kuruluşların veri tabanlarından elde edilmiştir. Kapsama alınan baharatlarda dünya rekabetini ve Hindistan'ın rekabet gücünü ortaya koymak amacıyla da çeşitli rekabet indekslerinden yararlanılmıştır. Ayrıca, dünya ihracat piyasalarında Hindistan'da baharat ihracatında gelecekteki eğilimi ortaya koymak amacıyla karabiber, acı biber ve zencefilde ARIMA analizinden yararlanılmıştır. Rekabet gücü indekslerinin sonuçlarına göre, Hindistan acı biber, kimyon, zerdeçal ve kişniş gibi baharatlarda güçlü bir rekabet avantajına sahipken, karabiber ve kakulede bu avantajı kaybetmiş veya sınırlı bir avantaja sahiptir. Zencefilde ise rekabet avantajında dalgalanmalar görülmektedir. Karabiber ihracatının gelecek beş yılda artış eğiliminde olacağı öngörülmüştür. Yapılan öngörülere göre ihracat miktarının 2023 yılında 2022 yılına göre % 11.04 oranında artarak 22 171.97 tona ulaşacağı, 2024 yılında 23 440.11 ton, 2027 yılında ise 24 730.82 ton olacağı öngörülmektedir. Acı biber ihracatının 2023 yılında 2022 yılına göre %17.82 artarak 478 418.79 tona ulaşacağı, 2024 yılında 509 200.89 ton, ve 2027 yılında ise 613 948.50 ton olacağı öngörülmüştür. Zencefil ihracat miktarının gelecek beş yılda azalış eğiliminde olacağı öngörülmüştür. 2023 yılında zencefil ihracatının 2022 yılına göre %20.61 oranında azalarak 62 811 tona, 2024 yılında 55 243.70 tona ve 2027 yılında ise 50 619.38 tona düşeceği öngörülmüştür. Araştırma kapsamındaki yedi baharatta da Hindistan'ın dünya ticaretinde karşılaştırmalı üstünlüğe sahip olduğu ve dünya ihracat potansiyelinin üzerinde ihracat gerçekleştirdiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to reveal the position and competitiveness of the export of seven main spices, which hold a significant place in India's agricultural exports, in world trade. Macro data for the years 2003 to 2022, used in the competitive analysis methods, were obtained from the databases of relevant international organizations. Various competitive indices were used to reveal global competition and India's competitiveness in the products covered. In addition, ARIMA analysis was used for black pepper, chilli, and ginger to reveal future trends in India's exports in the world export markets. According to the results of the competitiveness indices, India has a strong competitive advantage in spices like chilli, cumin, turmeric, and coriander, while it has lost or has a limited advantage in black pepper and cardamom. In ginger, fluctuations in competitive advantage are observed. It is predicted that black pepper exports will tend to increase over the next five years. It is predicted that the export volume will increase by 11.04% in 2023 compared to 2022, reaching 22 171.97 tons, and will reach 23 440.11 tons in 2024 and 24 730.82 tons in 2027. It is predicted that chilli exports will increase by 17.82% in 2023 compared to 2022, reaching 478 418.79 tons, 509 200.89 tons in 2024, and 613 948.50 tons in 2027. The export volume of ginger is predicted to be on a decreasing trend over the next five years. It is predicted that ginger exports will decrease by 20.61% in 2023 compared to 2022, decreasing to 62 811 tons and decreasing to 55 243.70 tons in 2024 and 50 619.38 tons in 2027. It has been revealed that India has a comparative advantage in world trade in all seven spices within the scope of the research and has exports above its world export potential.