Yaşlı instabil intertrokanterik femur kırıkları: femoral kalkarı rekonstrükte etmeden distal tutulumlu sementsiz modüler bipolar kalça protezlerinin klinik ve radyolojik sonuçları
Geriatric unstable intertrochanteric femur fractures: clinical and radiological outcomes of bipolar hip artroplasty using the cementless distal fixations modular stem without reconstruction of the calcar femorale
  1. Tez No: 910214
  2. Yazar: MERT BAHADIRLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞRUL BULUT, UZMAN YILMAZ ÖNDER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Yaşlı instabil intertrokanterik kalça kırıklarının tedavisinde, osteosentez yöntemleri ve artroplasti uygulamaları farklı tedavi seçenekleri olarak kullanılabilmektedir. Artroplasti uygulamalarında distal ve proksimal tutulumlu farklı türde protezler kalkar rekonstüksiyonu ile veya rekonstrüksiyon olmaksızın uygulanabilmektedir. Çalışmamızda yaşlı instabil intertrokanterik femur kırıklarında, femoral kalkar rekonstrüksiyonu yapılmadan uygulanan distal tutunumlu parsiyel bipolar kalça protezlerinin, klinik ve radyolojik sonuçlarını değerlendirmek amaçlanmıştır. Yöntem: Bu retrospektif çalışma İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı/Kliniği bünyesinde yapılmış olup; Ocak 2018 - Nisan 2024 tarihleri arasında 75 yaş üstü, 306 AO/OTA Tip 31-A2.2 ve A2.3 instabil kalça kırığından çimentosuz distal tutunumlu modüler parsiyel kalça protezi uygulanan 94 hasta retrospektif olarak incelendi. Dahil olma kriterlerine uyan ve dışlama kriterlerinin dışında kalan bu hastalardan son kontrol muayeneye gelen 48 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar 1. ay, 3. ay, 12. ay ve son takipte klinik ve radyolojik olarak değerlendirildiler. Klinik değerlendirmede Harris kalça skoru, kümülatif ambulasyon skoru ve vizüel analog skala kullanılırken, radyolojik değerlendirme de ise direkt radyografi üzerinden yapılan ölçümler kullanıldı. Bulgular: Hastaların radyolojik değerlendirmesinde; son kontrollerde 32 hastada (%66,7) femoral stemde çökme/migrasyon saptanırken 16 hastada (%33,3) ise saptanmadı. Femoral stemde çökme saptanan bu 32 hastadaki ortalama çökme miktarı 4,2 (1,1-17,3) mm idi. Migrasyon saptanan bu 32 hastanın 17'sinde çökme 3 mm'nin üzerinde idi. 3 mm'nin üzerinde çökmesi olan hastaların tamamında erken dönem ameliyat sonrası grafilerde ortalama endosteal kanal dolum oranı (KDO) 0,74 (%74)'tü ve bu istatiksel olarak anlamlıydı. Hastaların klinik değerlendirmesinde; ameliyat öncesi ve sonrası Harris kalça skorları arasında anlamlı bir değişim saptanmazken, femoral stemdeki çökme miktarlarına göre kategorize edildiğinde 3 mm'nin üzerinde çökme saptanan hastalarda istatiksel anlamlı olarak kümülatif ambulasyon skorlarında düşme mevcuttu. Sonuçlar: Bu çalışma 75 yaş üstü instabil intertrokanterik femur kırıklarında distal tutunumlu sementsiz modüler femoral stem kullanılarak yapılan bipolar parsiyel kalça protezlerinin klinik ve radyolojik olarak tatminkâr sonuçlara sahip olduğunu göstermiştir. Postoperatif dönemde femoral stemdeki çökme klinik başarıdaki ana belirleyici faktördür. Geriatrik hastaların osteoporotik ve kırılgan oldukları düşünüldüğünde distal tunumlu femoral stem kullanılacaksa daha kalın steme geçmek cerrah tarafından riskli görülebilir, ancak bu postoperatif dönemdeki klinik başarı için oldukça önemlidir. Cerrah başarılı bir sonuç elde etmek istiyorsa peroperatif endosteal kanal dolum oranını floroskopik olarak kontrol etmeyi düşünmelidir. Bu uygun KDO'ya ulaşmak için gerekli olan daha kalın stem uygulama gerekliliği esnasında oluşabilecek olası komplikasyonları minimalize edebilir. Çünkü KDO yeterli mekanik stabilite ve osteointegrasyon için önemli bir belirleyicidir.
Özet (Çeviri)
Aim: In the treatment of unstable intertrochanteric hip fractures in geriatric patients, osteosynthesis techniques and arthroplasty procedures can be utilized as alternative therapeutic options. In arthroplasty procedures, different types of prostheses with distal and proximal fixation can be applied, either with or without calcar reconstruction. In our study, we aimed to evaluate the clinical and radiological outcomes of distally fixed partial bipolar hip prostheses applied without femoral calcar reconstruction in elderly patients with unstable intertrochanteric femoral fractures. Methods: This retrospective study was conducted at İzmir Kâtip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital, Department/Clinic of Orthopedics and Traumatology. A total of 94 patients over the age of 75 with 306 AO/OTA Type 31-A2.2 and A2.3 unstable hip fractures, treated with cementless distally fixed modular partial hip prostheses between January 2018 and April 2024, were retrospectively reviewed. Of these patients, 48 who met the inclusion criteria and were not excluded by the exclusion criteria, and who attended the final follow-up examination, were included in the study. Patients were evaluated clinically and radiologically at 1 month, 3 months, 12 months, and during their final follow-up. Clinical evaluations included the Harris Hip Score, Cumulative Ambulation Score, and Visual Analog Scale, while radiological assessments were performed using measurements obtained from plain radiographs. Results: In the radiological evaluation of the patients, femoral stem subsidence/migration was detected in 32 patients (66.7%) at the final follow-up, while no subsidence was observed in 16 patients (33.3%). The average amount of subsidence in the femoral stem among these 32 patients was 4.2 mm (range: 1.1–17.3 mm). Subsidence exceeding 3 mm was identified in 17 of these 32 patients. In patients with subsidence greater than 3 mm, the average early postoperative endosteal canal fill ratio (CFR) was 0.74 (74%), which was statistically significant. In the clinical evaluation of the patients, no significant difference was observed between preoperative and postoperative Harris Hip Scores. However, when categorized based on the degree of femoral stem subsidence, patients with subsidence exceeding 3 mm demonstrated a statistically significant decline in their Cumulative Ambulation Scores. Conclusion: This study demonstrated that bipolar partial hip prostheses using cementless modular femoral stems with distal fixation yielded satisfactory clinical and radiological outcomes in patients over 75 years of age with unstable intertrochanteric femoral fractures. Postoperative femoral stem subsidence was identified as the primary determinant of clinical success. Considering the osteoporotic and frail nature of geriatric patients, surgeons may perceive transitioning to a thicker femoral stem as risky when using distally fixed stems. However, this adjustment is crucial for achieving postoperative clinical success. Surgeons aiming for optimal outcomes should consider intraoperative fluoroscopic assessment of the endosteal canal fill ratio (CFR). This approach can help minimize potential complications associated with the insertion of thicker stems required to achieve the appropriate CFR, which is a critical determinant for sufficient mechanical stability and osteointegration.