İlkokul 5. sınıf matematik programında yer alan 'kesirler' ünitesine ait hedef davranışların, ön koşul ilişkileri yönünden birbiriyle tutarlılıklarının değerlendirilmesi
- Tez No: 7753
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ölçme ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
.ÖZET Bu araştırma, halen uygulanmakta olan İlkokul 5. sınıf matematik programında yer alan“Kesirler”. üni tesine ait hedef davranışların önkoşul ilişkileri yö nünden birbiriyle tutarlılıklarını ve hedef davranış lara ulaşılma düzeyinin değerlendirilmesi amacıyla ya pılmıştır. Araştırmada, Ankara II merkezinde bulunan ilk okullardan Kurtuluş, Seymenler, Hamdullah Suphi ve So- fuoğlu İlkokullarından birer şube random olarak seçil miştir. Araştırmanın evrenini yukarıda belirtilen okul ların tüm beşinci sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Bu araştırmada, ilkokul matematik programının gereklerine bağlı kalınarak her sınıf için aynı eğitim durumu hazırlanmış, bizzat araştırmacı tarafından her okul için 12 ders saati içinde uygulanarak öğretim hiz meti kontrol altına alınmıştır. Araştırmanın verileri,“kesirler”ünitesine ait altı hedefin elli davranışını da yoklayan çoktan seçmeli bir testin uygulanmasıyla elde edilmiştir. Bu verilere göre, hedef davranışlar arasında önkoşul iliş kilerinin programda görünen duruma uygun olup olmadı ğını belirlemek için, tetrakorik korelasyon katsayısı ve“t”testine başvurulmuştur. "Hedef davranışlara ula- ivşılma düzeyinin belirlenmesi içinde her hedef davranı şın mutlak başarı yüzdesi bulunmuştur. Verilerin analizi sonucunda elde edilen bulgu lar aşağıdaki gibi özetlenebilir. İr Hedef davranışlar arasında programda saptan mış olan denencel ilişkiler ile gözlenen önkoşul iliş kilerinin karşılaştırılmasıyla şu sonuçlar elde edil miştir: 1. Hedefin davranışları arasında gösterilen ön koşul ilişkilerinin programda görünen önkoşul ilişki lerine uygun olduğu f ancak 4,-11. ve 6.-12. davranış lar arasında gözlenen önkoşul ilişkilerinin denencel önkoşul ilişkilerine benzerlik göstermediği; 2. ve 3. hedeflerin bütün davranışları arasında gözlenen önko şul ilişkilerinin programda görünen önkoşul ilişkile rine uygun olduğu; 4. hedefin 27.-30. ve 29.-31. dav ranışları dışında kalan diğer davranışları arasında gözlenen önkoşul ilişkilerinin programdaki denencel ilişkilere uygun olduğu; 5. ve 6. hedeflerin davranış ları arasında da gözlenen önkoşul ilişkileri ile prog ram görünen önkoşul ilişkileri arasında uygunluk oldu ğu gözlenmiştir, 2- Hedef davranışlara ulaşılma düzeyi ayrı ayrı belirlenmiş, her hedef davranışa ortalama 0.86 düze yinde ulaşıldığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research has been carried out in order to find out the consistency among the target behaviours from the view point of prerequisitive conditions and the level of attaining the target level of the behaviours related to the“Fractions”which take place in the mat hematics course in the Primary School Curriculum which is Still being used in our schools in Turkey. For this research a class has been selected randomly from each school among the Kurtuluş, Seymenler, Hamdullah Suphi and Sofuoglu in the whole number of the fifth year students from the schools mentioned above. The same educational situation for each class has been prepared depending upon the necessities given in the mathematics curriculum and these learning situations had been controlled same way by the researcher for 12 hours and.thus the teaching process was the same throghout for each class. The data is obtained from the fifty behaviours of the students about“Fractions”unit of mathematics, which have been collected by «iclegbtftor consists of multiple choice questions. Considering these data tetracoric correlation and“t”test have been calculated in order to find out viwhether the prerequisitive relations among the target behaviours are in accord with the situations given in the curriculum or not. As for finding out the level of attaining the target behaviours, the percentage of achievement level for each target have been calculated. The results obtained by comparing the hypothetical relationships with the prereguistive relations embodied in the curriculum. are summarized below. 1. The prerequisitive -relations are which observed among the target behaviours suitable with prerequisitive relations in the curriculum; but the prerequisitive relations numbered 4,11,6,12 are not suitable with the hypothetical prerequisitive relations ; the prerequisitive relations observed in number 2 and 3 are in accord with all of the prerequisitive relations embodied in the u curriculum; the 4 th target is in accord with the ;/. c prerequisitive relations with the observed ones except 27,30,29 and 31; the prerequisitive relations observed among the 5 th and 6 the targets are in accord with the prerequisitive relations which take in the curriculum. 2. The level of attain^ the targets have been determined seperately and it is found out that average attainment was 0,86. vix