Evaluatıon of mıcroleakage after applıcatıon of laser and dıfferent ırrıgatıon solutıons ın retrograde cavıtıes
Evaluation ofmicroleakage afterapplication oflaser anddifferentirrigation solutions in retrograde cavities
- Tez No: 910250
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR AYDIN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu in vitro çalışmada, kitosan, fitik asit, etidronik asit ve serum fizyolojik irrigasyon solüsyonlarının ve Er:Cr:YSGG lazerin, MTA kök ucu dolgu maddesi olarak kullanıldığında sızdırmazlık yeteneğini boya penetrasyon tekniğiyle kanal duvarına uyumunu ise SEM ile değerlendirmeyi amaçladık. Çalışma için 60 tane çekilmiş üst çene orta ve yan kesici dişler kullanıldı. Örneklem büyüklüğü için güç analizi yapıldıktan sonra, kanal preparasyonu Ni-Ti döner eğelerle genişletildi. Kanal dolumu AH plus patı ve güta-perka ile yapıldı. Daha sonra dişlerin apikalinden 3mm'lik kısım rezeke edildi ve 3 mm derinliğinde kök ucunda kaviteler hazırlandı. Hazırlanan dişler, bir program aracılığıyla her biri 12 örnekten oluşan 5 deney grubuna ayrıldı. Deney grupları şu şekildedir: 1. grup: kitosan, 2. grup: etidronik asit, 3. grup: fitik asit, 4. grup: Er:Cr:YSGG lazer, 5. grup: serum fizyolojik. İrrigasyon ve lazer işlemlerinden sonra tüm dişler, deney yapılıncaya kadar %100 nemli bir ortamda bekletildi. Dişler daha sonra apikal sızıntılarını belirlemek için 1 hafta boyunca %2'lik metilen mavisinde bekletildi. Daha sonra stereomikroskop altında sızıntı miktarları belirlendi. Her gruptan rastgele birer diş de SEM analizi için seçildi ve kök ucu dolgu materyalinin kanal duvarına uyumu incelendi. Bu değişkenlerin çalışma gruplarına göre karşılaştırılmasında Kruskal Wallis H testi kullanılmıştır. Çalışma gruplarının mikrosızıntı değerleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık olmadığı belirlenmiştir (p>0,05). SEM de yapmış olduğumuz incelemeye göre; tüm gruplarda MTA ve dentin adaptasyonunun çok iyi olduğu gözlenmiştir. Bu çalışmanın sınırları dahilinde, apikal rezeksiyondan sonra kök kanalı boyunca 3 mm derinlikte apikal preparasyonun MTA ile kapatılmasının apikal mikrosızıntıyı azaltmak için önemli olduğu sonucuna varabiliriz.
Özet (Çeviri)
In this in vitro study, we aimed to evaluate the sealing ability of chitosan, phytic acid, etidronic acid and physiological saline irrigation solutions and Er:Cr:YSGG laser when used as MTA root-end filling material and their adaptation to the canal wall with dye penetration technique and SEM. 60 extracted maxillary central and lateral incisors were used for the study. After power analysis was performed for sample size, the canal preparation was enlarged with Ni-Ti rotary files. The canal was filled with AH plus paste and gutta-percha. Then, 3 mm of the apical part of the teeth was resected and 3 mm deep root-end cavities were prepared. The prepared teeth were divided into 5 experimental groups, each consisting of 12 samples, by means of a program. The experimental groups are as follows: Group 1: Chitosan, Group 2: Etidronic acid, Group 3: Phytic acid, Group 4: Er:Cr:YSGG laser, Group 5: physiological saline. After irrigation and laser procedures, all teeth were kept in a 100% humid environment until the experiment was performed. The teeth were then kept in 2% methylene blue for 1 week to determine their apical leakage. Then, the leakage amounts were determined under a stereomicroscope. One tooth was randomly selected from each group for SEM analysis and the adaptation of the root-end filling material to the canal wall was examined. Kruskal Wallis H test was used to compare these variables according to the study groups. It was determined that there was no statistically significant difference between the microleakage values of the study groups (p>0.05). According to the examination we conducted in SEM; it was observed that MTA and dentin adaptation was very good in all groups. Within the limits of this study, we can conclude that closing the apical preparation with MTA at a depth of 3 mm along the root canal after apical resection is important to reduce apical microleakage.