Bir üniversite hastanesinde sepsis ilişkili akut böbrek hasarı: insidans, zamanlama, tedavi şekilleri ile ilişkili sonuçlar ve mortalite
Sepsis associated acute kidney injury in the intensive care unit: incidence, timing, treatment and associated outcomes. a retrospective study
- Tez No: 910251
- Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZE ÖKSÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Sepsis ile ilişkili akut böbrek hasarı (S-ABH) uzun süreli yoğun bakım ve hastanede kalma, yüksek mortalite ve morbidite ile ilişkilidir. Çalışmamızda yoğun bakım ünitelerinde sepsis tanısıyla yatırılan hastalarda S-ABH insidansı, hasta özellikleri, zamanlaması ve tedavisi ile ilişkili sonuçların değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Yöntem: Bu retrospektif çalışmada sepsis tanılı hastalar S-ABH gelişen ve gelişmeyen; mortalite gelişen ve gelişmeyen olmak üzere ayrı ayrı iki gruba ayrıldı. S-ABH'nın hasta özellikleri, zamanlaması, tedavisi ve mortalite ile ilişkili sonuçlar kayıt altına alındı. Sürekli değişkenler ortalama ± standart sapma (SD) ve median (interquarter range; IQR) ve kategorik değişkenler frekans (yüzde; %) olarak olarak ifade edildi. S-ABH risk faktörlerinin belirlenmesinde Logistik Regresyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Sepsis associated acute kidney injury (S-AKI) is associated with long-term intensive care and hospitalization, high mortality and morbidity. The aim of this study was to evaluate the incidence, patient characteristics, timing and treatment of S-AKI in patients hospitalized with sepsis in intensive care units. Materials and Methods: In this retrospective study, patients diagnosed with sepsis were evaluated with and without S-AKI; Mortality was divided into two groups as developing and non-developing. Patient characteristics, timing, treatment, and mortality-related outcomes of S-AKI were recorded. Continuous variables are mean ± standard deviation (SD) and median (interquarter range; IQR) and categorical variables were expressed as frequency (percentage; %). Logistic Regression analysis was used to determine the risk factors for S-AKI.