Tüberkülozda Streptomisin ve Rifampisin direncinin moleküler yöntemlerle saptanması
Detection of resistance to Rifampin and Streptomycin by molecular methods in tuberculosis
  1. Tez No: 91026
  2. Yazar: MÜESSER YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KOCABAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Tüberkülozda Rifampisin ve Streptomisin Direncinin Moleküler yöntemlerle Saptanması M. tuberculosis 'e karşı rifampisin ve streptomisin direncini saptamada moleküler yöntemlerin etkinliğini değerlendirmek amacıyla kültür (+) akciğer tüberkülozuna sahip 47 hasta incelenmiştir. Hastaların klinik özellikleri kaydedildikten sonra klasik yöntemle ( orantılama ) duyarlılık testleri yapılmıştır. Rifampisin direnci ile ilişkili rpoB gen mutasyonları polymerase chain reaction - single strand conformation polymorphism ( PCR- SSCP ) yöntemi ile streptomisin direnci ile ilişkili rrs ve rpsL gen mutasyonları ise polymerase chain reaction - heteroduplex formation ( PCR- HDF ) yöntemi ile araştırılmıştır. Geleneksel yöntemle 8 (%17) hastada rifampisin, 17 (%36,2) hastada streptomisin direnci saptanmıştır. Moleküler yöntemle 12 (14,6) hastada rpoB genine ait mutasyonlar, 17 (%36,2) hastada rpsL ve rrs genine ait mutasyonlar gösterilmiştir. Geleneksel yöntemle rifampisin direnci saptanan hastaların tamamında rifampisin direnci ile ilişkili mutasyonlar gösterilirken, geleneksel yönyemle streptomisin direnci saptananların 15' inde (%88,2) streptomisin direnciyle ilişkili mutasyonlar gösterilmiştir. Bu çalışmanın sonuçları; moleküler yöntemlerin rifampisin ve streptomisin direncini saptamada yüksek duyarlılık ve özgüllüğe sahip olduğunu göstermektedir. Anahtar kelimeler; Direnç, rifampisin, streptomisin, tüberküloz VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Detection of Resistance to Rifampin and Streptomycin by Molecular Methods in Tuberculosis To evaluate the role of molecular methods to detect resistance to rifampin and streptomycin, against M. tuberculosis we studied 47 patients with pulmonary tuberculosis. Clinical data of patients were obtained, conventional method for susceptibility test was performed, rpoB gene mutations associated with rifampin resistance were investigated by polymerase chain reaction - single strand conformation polymorphism (PCR - SSCP) and rrs, rpsL gene mutations associated with streptomycin resistance were investigated by polymerase chain reaction - heteroduplex formation ( PCR - HDF ). We found that 8 (%17 ) patients had resistance to rifampin and 17 (36,2) patient had resistance to streptomycin by conventional method. Of the total 47 clinical isolates of M tuberculosis, 12 (14,6%) had rpoB gene mutations and 17 (%36,2) had rrs and rpsL mutations. All of 8 clinically isolated rifampin- resistant M. tuberculosis strain had mutations which might associated with rifampin resistance and 15 ( %88,2) of clinically isolated streptomycin -resistant M.tuberculosis strains had mutations which might associated with streptomycin resistance. We conclude that molecular methods have high sensitivity and specifity to detect rifampin and streptomycin resistance. Key words; Resistance, rifampin, streptomycin, tuberculosis VII