Erişkin astımlı hastalarda chlamydia pneumoniae enfeksiyonu
The Chlamydia pneumoniae Infections in Adult Asthmatic Patients Recently
  1. Tez No: 91027
  2. Yazar: MURAT AVŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KOCABAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Erişkin Astımlı Hastalarda Chlamydia pneumoniae Enfeksiyonu Son zamanlarda, C. pneumoniae enfeksiyonunun, erişkin çağda başlayan astımın sebebi ve astım alevlenmelerini tetikleyen faktörlerden biri olduğu ileri sürülmektedir. Çalışmamızda, erişkin astımlı hastalarda C. pneumoniae enfeksiyonu prevalansını araştırmak amacıyla 1999 yılı Şubat-Haziran aylan arasında Ç.Ü. Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları polikliniğinde stabl astım tanısı konan 84 hasta, astım alevlenmesine sahip 22 hasta (Toplam 106 hasta) ve 34 sağlıklı erişkin prospektif olarak incelenmiştir. Hasta ve kontrol gruplarından bir ay ara ile iki kez serum ve boğaz lavajı örneği alınmıştır. Serumda micro- immünofloresan (MİF) yöntemi ile C. pneumoniae antikorları araştırılmış, boğaz lavajında ise C. pneumoniae 'nın varlığı polimeraz zincir tepkimesi (PCR) yöntemi ile araştırılmıştır. Tüm astımlı hastaların 29'unda (%27.3), sağlıklı yetişkinlerin ise 4'ünde (%11.8) boğaz çalkantı suyunda klamidyal PCR pozitifliği saptanmıştır (p0.05). Klamidyal PCR (+) bulunan astımlı hastaların hiçbirinde serolojik olarak akut enfeksiyon tablosu yokken, PCR (+) astım alevlenmesine sahip hastaların 3 'ünde (%60), PCR (+) stabl astımlı hastaların 18'inde (%75), sağlıklı erişkinlerin 2'sinde (%50) serolojik olarak kronik C. pneumoniae enfeksiyonu (IgG>l/16 -
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Chlamydia pneumoniae Infections in Adult Asthmatic Patients Recently, C. pneumoniae infection has been thought to be one of the reason of adult onset asthma and a triggering factor for exacerbations of asthma. In this study, we aimed to determine the prevalance of C. pneumoniae infection in adult patients with asthma prospectively. Eightyfour patients who were diagnosed as stable asthma at Department of Chest Diseases of Çukurova University School of Medicine from February to June 1999, 22 patients admitted with exacerbations of asthma and 34 healthy adults were included in the study. Serum samples and throat lavages were taken from the patients and control groups twice, each one month apart. C. pneumoniae antibodies were detected in sera by micro- immunofluorescent (MIF) method and C. pneumoniae were detected in throat lavage by PCR. Chlamydial PCR was found to be positive in throat lavage of 29 (27.3%) patients with asthma and 4 (11.8%) of healthy adults (p0.05). There was no positivity in serological tests in the patients with the sign of acute infection who showed PCR positivitiy. However, serologically chronic C. pneumoniae infection (IgG>l/16 -