İslam alimlerine göre eski Türk inanışları
Ancient Turkish beliefs according to Muslim scholars
- Tez No: 910297
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRETTİN İHSAN ERKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
İslamiyet öncesi Türklerin dini hayatı geniş ve kapsamlı bir zaman diliminde oluşmuştur. Türklerin eski inanışları ve etrafında şekillenen kültürleri ve yaşam biçimleri her zaman merak edilen bir konu olmuştur. İslamiyet öncesinde Türk boylarının tamamı ortak bir din benimsememiştir. Farklı coğrafyalarda yaşayan halkların kültürlerinden ve inançlarından etkilenmişlerdir. Türk Tengri'sine olan inançlarını ise sürdürmüşlerdir. Tek tanrı inancını benimsemiş olmalarından dolayı İslamiyet'e geçişin kolaylıkla mümkün olduğu iddiasında bulunanlar olmuştur. İslamiyet'te şirk olarak kabul edilen ancak eski Türk inanışlarında ise kutsallaştırılan çeşitli tabiat unsurlarına olan inancın varlığı bu konuda çelişki oluşturmaktadır. Nitekim Müslüman alimler seyahat ettikleri Türk ülkelerinden edindikleri izlenimlerini eserlerinde beyan etmişlerdir. Bu beyanlarına göre eski Türkler hakkında İslamiyet ile bağdaşmayan dini alışkanlıklarından eleştirel ifadelerle söz etmişlerdir. Toplumların din değişiklikleri uzun sürelerde gerçekleşir. Türklerin İslamiyet'e geçişlerinde birden fazla etken rol oynamıştır. Türkler Müslüman olduktan sonra ise milli kültürlerinden uzaklaşmadıkları bir dini yapı meydana getirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The religious life of the Turks before Islam developed over a long and comprehensive period. The ancient beliefs of the Turks, along with the cultures and lifestyles shaped around them, have always been a topic of interest. Before Islam, not all Turkish tribes adopted a common religion. They were influenced by the cultures and beliefs of the peoples living in different geographical areas. However, they continued their belief in the Turkish Tengri. Some have claimed that their adoption of monotheism made it easier for them to transition to Islam. There is a contradiction in this claim, as various natural elements considered sacred in ancient Turkish beliefs are deemed shirk (polytheism) in Islam. Indeed, Muslim scholars recorded their impressions from their travels to Turkish lands in their works. They mentioned the religious practices of the Turks, which were incompatible with Islam, in a critical manner. The conversion of societies to new religions occurs over long periods. Multiple factors played a role in the Turks' transition to Islam. After becoming Muslims, the Turks established a religious structure that did not stray far from their national culture.