Louıs Ferdınand Célıne'nin Gecenin Sonuna Yolculuk adlı romanında ruh içi çatışma modeli
The model of inner conflict in Louis Ferdinand Celine's novel Journey to the end of the Night
  1. Tez No: 910301
  2. Yazar: SENA TONGARLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN KARTAL GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Louis Ferdinand Destouches, bilinen adıyla Céline, 1932'de yayımlanan ilk romanı Gecenin Sonuna Yolculuk ile edebiyat dünyasına giriş yapar. XX. yüzyıl Fransız Edebiyatı'nın büyük yazarlarından biri olan Céline, üslubu, karamsar bakış açısı ve toplumsal eleştirileriyle dönemin edebiyat anlayışını altüst eden bir eser yayınladıktan sonra birçok tartışma yaratır. Yazarın eserleri, bir yandan toplumun yozlaşmasını irdeleyen derin temalarla etki yaratırken, diğer yandan konuşma diline yakın ve yer yer argo içeren yazım tarzıyla hem hayranlık uyandırır hem de eleştiri alır. Bu tezde, romanın ana karakteri Bardamu'nün yaşadığı savaş, sömürgecilik, sanayileşmiş toplum ve modern insanın yalnızlığına dair deneyimleri psikanalitik bir çerçevede analiz edilerek çözümlenecektir. Bardamu'nün tanıklık ettiği savaş dehşeti ve hayatın anlamsızlığı karşısında geliştirdiği karamsar bakış açısı, onu derin bir içsel çatışma ve kaygı dolu bir yolculuğa sürükler. Bardamu'nün karşısına çıkan toplum eleştirileri, bireyin kendi içsel çatışmaları ile birleştiğinde, modern insanın nevrozunu sembolize eden bir anlatıya dönüşür. Bu çalışmada Céline'in kendi hayatındaki savaş deneyimleri ve travmalarının Bardamu karakterinde aktarılması ve yazarın bu travmatik tecrübelerle bilinçdışında başa çıkması ile esere nasıl şekil verdiği ortaya konulacaktır. Gecenin Sonuna Yolculuk, savaşın yarattığı travmanın insan ruhunda yarattığı derin çatışmaları ve hayatta kalma çabasını irdeleyen bir metin olarak ele alınarak, Céline'in çağının bireyine dair sunduğu karamsar bakış açısı işlenecektir. Freud'un ruh içi çatışma modeli ışığında irdelediğimiz romanda bireysel ve toplumsal travmaların metne nasıl yansıtıldığı ve bu çatışmaların bireyin varoluşsal yolculuğuna nasıl yön verdiği ortaya konulmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Louis Ferdinand Destouches, better known as Céline, enters the world of literature with his first novel, Journey to the End of the Night, published in 1932. Céline, one of the great writers of 20th century French literature, created a lot of controversy after publishing a work that subverted the literary understanding of the period with its style, pessimistic point of view and social criticism. On the one hand, the author's works create an impact with deep themes that examine the degeneration of society, on the other hand, his writing style, which is close to colloquial language and sometimes contains slang, both arouses admiration and criticism. In this thesis, the main character Bardamu's experiences of war, colonialism, industrialized society and the loneliness of modern man will be analyzed in a psychoanalytic framework. The pessimistic perspective that Bardamu develops in the face of the horrors of war and the meaninglessness of life that he witnesses leads him on a journey full of deep inner conflict and anxiety. The criticism of society that Bardamu faces, combined with the individual's own inner conflicts, transforms into a narrative that symbolizes the neurosis of modern man. This study will reveal how Céline's war experiences and traumas in his own life are conveyed in the character of Bardamu and how the author shapes the work by coping with these traumatic experiences in the unconscious. Journey to the End of the Night will be analyzed as a text that examines the deep conflicts created by the trauma of war in the human psyche and the struggle for survival, and Céline's pessimistic perspective on the individual of his time will be analyzed. In this context, the thesis aims to reveal how the novel reflects individual and social traumas in the light of Freud's model of conflict within the psyche and how these conflicts shape the existential journey of the individual.