Uyarlanmış MEB Erken Çocukluk Özel Eğitim Sosyal Duygusal Gelişim Programı'nın hastanede kısa bağırsak sendromu tedavisi gören çocukların anneleri üzerindeki etkililiği
The effectiveness of the Modified MNE's Early Childhood Spcial Education Social-Emotional Developments Program on the mothers of children diagnosed with short bowel syndrome
  1. Tez No: 910307
  2. Yazar: DENİZ YASAV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AVŞAR ARDIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmanın amacı "Uyarlanmış MEB Erken Çocukluk Özel Eğitim Sosyal Duygusal Gelişim Programı'nın hastanede kısa bağırsak sendromu tedavisi gören çocukların anneleri üzerindeki etkililiğinin belirlenmesidir. Araştırma Ege Üniversitesi Bağırsak Yetmezliği ve Rehabilitasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi'nde yatarak tedavi gören 6 çocuk ve bu çocukların anneleriyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmada tek grup ön test-son test kontrol grupsuz yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmada MEB Erken Çocukluk Özel Eğitim Sosyal Duygusal Gelişim Programı, Portage Erken Eğitim Programı Gelişim Ölçeği, Katılımcı Bilgi Formu, Depresyon Ölçeği, Stres Envanteri, Yenilenmiş Anne Baba Sosyal Destek Ölçeği ve Katılımcı Memnuniyet Belirleme Aracı (KMBA) kullanılmıştır. Programın çocukların sosyal-duygusal gelişimleri üzerinde olumlu etkiler yarattığı, sosyal becerilerinin artmasına katkı sağladığı gözlemlenmiştir. Ebeveynlerin stres ve depresyon düzeylerinde anlamlı azalmalar görülmüş, algıladıkları sosyal destek düzeylerinde artış sağlanmıştır; ancak, sosyal destekten duyulan memnuniyet düzeylerinde anlamlı bir değişim bulunamamıştır. Katılımcılar genel olarak programa yüksek memnuniyet göstermiş ve programın destekleyici olduğunu belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effectiveness of the“The Effectiveness of the Modified MNE's Early Childhood Spcial Education Social-Emotional Developments Program on the Mothers of Children Diagnosed with Short Bowel Syndrome”. The research was conducted with six children receiving inpatient treatment at the Ege University Bowel Failure and Rehabilitation Research and Practice Center, Ege University Children's Hospital, and their mothers. A single-group pretest-posttest quasi-experimental design without a control group was used in the study. Modified MNE Early Childhood Special Education Social-Emotional Development Program, Portage Early Education Program Development Scale, Participant Information Form, Depression Scale, Stress Inventory, Revised Parent Social Support Scale, and Participant Satisfaction Assessment Tool were utilized in the research. The program was observed to have positive effects on the children's social-emotional development, contributing to an increase in their social skills. Significant decreases were noted in the levels of stress and depression of the parents, along with an increase in their perceived social support. However, there was no significant change in satisfaction levels regarding the social support received. Participants generally reported high satisfaction with the program and found it supportive.