Sosyal hizmet uzmanı adaylarının algılanan sosyal destek düzeyleri: Gümüşhane ili örneği
Perceived social support levels of social worker candidates: Gumushane city sample
- Tez No: 910313
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜGE YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, sosyal hizmet öğrenimine devam etmekte olan lisans öğrencilerinin algılanan sosyal destek düzeyleri incelenmiştir. Yapılan araştırma Gümüşhane Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü'nde öğrenimlerine devam eden 124 ( kadın/ erkek) sosyal destek uzmanı adaylarından oluşmaktadır. Araştırmadan elde edilen veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu ile Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği kullanılarak derlenmiştir. Veri toplama araştırmacı tarafından yüz yüze ve çevrimiçi olarak uygulanmıştır. Verilerin analiz edilmesi sürecinde Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve bağımsız t testleri kullanılmıştır. Algılanan sosyal destek; öğrencilerin cinsiyetleri, yaş aralıkları, öğrenim görmekte oldukları sınıf düzeyi, ebeveynlerinin öğrenim düzeyleri ve hayatta olma durumlarına göre, bağımsız yaşam alt ölçeklerine göre değerlendirilmiştir. Yapılan araştırmanın sonucunda elde edilen bulgular neticesinde, sosyal hizmet uzmanı adaylarının algılanan sosyal destek düzeyleri ile ilgili değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examined the perceived social support levels of undergraduate students who are continuing their social work education. The study consists of 124 (female/male) social support specialist candidates who are continuing their education at Gümüşhane University Social Work Department. The data obtained from the study were compiled using the Personal Information Form developed by the researcher and the Multidimensional Perceived Social Support Scale. Data collection was carried out by the researcher face-to-face and online. One-Way Analysis of Variance (ANOVA) and independent t-tests were used in the data analysis process. Perceived social support was evaluated according to the students' gender, age range, current grade, parents' education level and whether they are alive or not, and according to the independent living subscales. As a result of the findings obtained as a result of the study, evaluations were made regarding the perceived social support levels of social work candidates.