Laparoskopik bariatrik cerrahilerde farklı pnömoperitonyum basınçlarının serebral oksijen tüketimi ve optik sinir kılıf çapına etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of different pneumoperitoneum pressures on cerebral oxygen consumption and optic nerve sheath diameter in laparoscopic bariatric surgeries
  1. Tez No: 910357
  2. Yazar: EMİNE BÜŞRA BERİLGEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET AKSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Obezite, artan insidansı ile yaşamı tehdit eden bir hastalıktır. Laparoskopik cerrahilerde kullanılan pnömoperitonyumun intrakraniyal basıncı artırdığı bilinmektedir. Bu çalışmada, laparaskopik sleeve gastrektomi (LSG) uygulanan morbid obez hastalarda farklı pnömoperitonyum basınçlarının optik sinir kılıf çapı (OSKÇ), serebral oksimetri, hemodinamik parametreler, postoperatif bulantı kusma (POBK), ağrı (NRS) skorları ve gaz çıkışı üzerindeki etkilerini değerlendirdik. Çalışma, etik kurul onayı sonrası 01/01/2023 - 30/06/2023 tarihleri arasında 70 hasta üzerinde gerçekleştirildi. Hastalar 12 mmHg (PP12) ve 15 mmHg (PP15) pnömoperitonyum basıncı uygulanan iki gruba ayrıldı. OSKÇ ultrasonografi ile, serebral oksimetri ise NIRS cihazı ile ölçüldü. Hemodinamik parametreler operasyon boyunca izlendi, postoperatif dönemde POBK, NRS skorları ve gaz çıkışı kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Obesity is a life-threatening chronic condition with increasing incidence. It is known that pneumoperitoneum used in laparoscopic surgeries can raise intracranial pressure. In this study, we aimed to evaluate the effects of different pneumoperitoneum pressures on optic nerve sheath diameter (ONSD), cerebral oximetry, hemodynamic parameters, postoperative nausea and vomiting (PONV), pain (NRS) scores, and gas passage in morbidly obese patients undergoing laparoscopic sleeve gastrectomy (LSG). The study was conducted on 70 patients between January 1, 2023, and June 30, 2023, after obtaining ethical approval. Patients were randomly divided into two groups: Group 1 with 12 mmHg (PP12) and Group 2 with 15 mmHg (PP15) pneumoperitoneum pressure. ONSD was measured using ultrasonography, and cerebral oximetry was assessed with a NIRS device. Hemodynamic parameters were monitored throughout the operation, while PONV, NRS scores, and gas passage were recorded in the postoperative period.