Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi üroloji ana bilim dalı androloji bilim dalı androloji polikliniğine Ocak 2013 - Ocak 2024 yılları arasında başvuran infertil hastaların retrospektif olarak değerlendirilmesi
Kahramanmaraş Sütçü İmam University Faculty of medicine department of urology department of andrology outpatient clinic of andrology restrospective evaluation of infertile patients who applied between january 2013 and January 2024
- Tez No: 910356
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFA RESİM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Giriş ve Amaç: İnfertilite, bir çiftin 12 ay boyunca düzenli, korunmasız cinsel ilişkiye girmesine rağmen çocuk sahibi olamaması şeklinde tanımlanmaktadır. İnfertilite %50 erkek nedenlidir. Androloji kliniği, erkek infertilitesini anamnez, fizik muayene ve laboratuvar incelemesi ile bir bütün halinde değerlendirmektedir. Semen analizi, infertil hasta değerlendirmesinin temelini oluşturmaktadır. Bu çalışmada erkek infertilitesini tüm hatlarıyla geniş bir perspektifte değerlendirilmesi ve uygulanan tedavi planlarının etkinliğinin retrospektif olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Hasta ve Yöntem: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi, Üroloji Anabilim Dalı, Androloji Polikliniğine infertilite nedeniyle başvuran Ocak 2013 ile Ocak 2024 yılları arasındaki 7953 hastanın dosyaları retrospektif olarak incelendi. Hastalar güncel kılavuzlar eşliğinde oluşturulan infertilite anamnez formu ile takip edildi. Hormonal incelemeleri hastanemiz laboratuvarında yapıldı. Semen analizleri ise Androloji laboratuvarımızda incelendi. Semen analizi için Androloji laboratuvarımıza başvuru yapmayan 1201 hasta dahil edilmedi. Çalışmada 6752 hasta semen analizi ve tedavi planları ile birlikte değerlendirildi. Kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında Ki-kare ve Fisher'ın Exact testi, ortalamaların karşılaştırılmasında bağımsız ikili gruplarda Mann-Whitney U testi, bağımlı gruplarda Wilcoxon testi, üç ve daha fazla olan bağımsız gruplarda Kruskal-Wallis testi kullanıldı. Antioksidan tedavi sonrasında, semen parametrelerinde konsantrasyon, hareketlilik, vitalite ve morfolojide, bir veya birkaçında ≥%50 artışlar anlamlı kabul edildi. Varikoselektomi sonrasında iyileşme, toplam ileri hareketli sperm sayısından %50 ve üzeri artış anlamlı kabul edildi. Mikro-TESE yapılan hastalarda, fizik muayenede büyük olan testise ilk olarak cerrahi müdahale uygulandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Infertility, it is defined as the inability of a couple to have a child despite having regular and unprotected sexual intercourse for 12 months. %50 of infertility is caused by men. The Andrology clinic evaluates male infertility as a whole with anamnesis, physical examination and laboratory examination. Semen analysis forms the basis of the evaluation of infertile patients. This study aimed to evaluate male infertility from a broad perspective and to retrospectively examine the effectiveness of the treatment plans applied. Patient and Method: 7953 patients who applied to Kahramanmaraş Sütçü İmam University (KSU) Medical Faculty Hospital, Department of Urology, Andrology clinic due to infertility between January 2013 and January 2024 were retrospectively reviewed. Patients were following with current guides accompanied by an infertility anamnesis form. Hormonal tests were performed in our hospital laboratory. Semen analyses were examined in our Andrology laboratory. 1201 patients who did not request any sperm analysis from our Andrology laboratory were not included. In the study, 6752 patients were evaluated with semen analysis and treatment plans. The Chi-square test and Fisher's Exact test were used to compare categorical variables, the Mann-Whitney U test was used to compare means in independent pairs, the Wilcoxon test was used in dependent groups, the Kruskal-Wallis test was used in three or more independent groups. After antioxidant treatment, increases of ≥50% in one or more of the semen parameters concentration, motility, vitality and morphology were considered significant. Improvement after varicocelectomy was considered significant when the total progressive motile sperm count increased by 50% or more. In patients who underwent micro-TESE, surgical intervention was first performed on the testicle that was larger on physical examination.